Hovorí sa, že pri výrobe webových stránok môžete mať iba dve veci z troch: rýchlosť, kvalita, nízka cena. Ktorúkoľvek kombináciu si vyberiete, nemôžete mať to tretie. Pre malé firmy je to komplikácia: nemá rozpočet na veľké agentúry, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitu aj rýchlosť, ale spravidla sa predražia.
Ako sa web vyvíja? Môžete ísť na to viacerými cestami:
- Vlastný web od nuly. Naprogramovať web ide doslova už v notepade, samozrejme, nikto túto primitívnu cestu nepoužíva. Existuje obrovské množstvo nástrojov, WYSIWYG editorov, toolov a nástrojov, ktoré vyžaduje tvorba webových stránok. Potrebujete rozsiahlejšie vedomosti (html, css, php, javascript atď.) a čas. Na druhú stranu – celý projekt máte pod svojou absolútnou kontrolou do posledného detailu. Nevýhodou je aj potreba viacerých ľudí – programátor je len málokedy výtvarne zdatný ako dizajnér, alebo vie web aj otextovať primeranými popiskami.
- Online nástroje typu Wix alebo Weebly. Niekto iný zariadil všetko za vás a ponúka vám jednoduchú cestu ako na vlastný web. Budete sa pohybovať v jeho prostredí, ale budete mať na výber veľké množstvo predpripravených riešení. Dokonca môžete mať doménu zadarmo, ale u firmy to vyzerá mimoriadne neseriózne, mať web na doméne tretieho rádu u inej firmy. U týchto služieb platí – dá sa takmer všetko, ale za všetko si treba priplácať. Navyše niektoré veci jednoducho neovplyvníte.
- Redakčné systémy. Alias CMS (Drupal, Joomla, Magento…). Vedomosti k nim nie sú potrebné až tak rozsiahle. Akonáhle máte niečo nastavené, aj úplny laik môže pridávať do webu ďalší obsah – spravovať ho. V CMS systémoch sú robené aj veľké portály, tie majú pravda, aj veľké databázy, veľké množstvá prístupov a sú tak komplikované, že potrebujú tím servisných technikov. Ale malá firma, ktorá nemá veľa informácií – môže ľahko prevádzkovať šikovný kompaktný web bez akýchkoľvek ťažkostí a dodatočných nákladov.
- WordPress. Je to vlastne CMS z bodu č. 3, ale ide o najrozšírenejší systém na svete. Je úplne free. Pokročilé veci (napríkald šablóny Themeforestu alebo pluginy) sú platené, ale platí, že web – trebárs aj plne funkčný eshop – ide na WordPresse postaviť zadarmo. Teda – platíte za hosting a doménu, samozrejme, ale v rozpočte firmy sú to drobné. Web na WordPresse sa dá postaviť relatívne lacno, platí, že čím viac zvláštnych požiadaviek máte, tým viac sa to predražuje. Schopný vývojár webov však s WordPressom pracuje ľahko a rýchlo.
Webové stránky by ste nemali odfláknuť, sú totiž všetkým na očiach a ľudia sa rozhodujú aj podľa webu, či ste dôveryhodná firma alebo nie. Je lepšie teda zveriť vývoj webu miesto synovcovi kamarátky niekomu kto má početné referencie a dokončené projekty.