10 dôvodov prečo začať kúriť plynom – ak tak ešte nerobíte

Plynové kúrenie

 

Plynové kúrenie

Uhlie, drevo, nafta… pomaly patria k archaickým spôsobom kúrenia. Moderný je plyn. Je ekologický a ekonomický. Ľahko sa dopravuje – a tu je ďaľších 10 dôvodov, prečo sa vyplatí ho používať:

1. Plynofikácia na Slovensku pokrýva 94 percent obyvateľstva, dĺžka potrubia je 33 tisíc kilometrov a SPP stále investuje do už existujúcej siete.

2. Získavanie iných druhov palív je stále náročnejšie. Napríklad uhlie, mnohí ľudí si určite pamätajú, že kedysi ho bolo oveľa viac a dalo sa ľahšie zadovážiť.

3. Odpadajú starosti s komínom a bezpečnosťou. Sadze už vývod z kotla neupchajú, pri pálení zemného plynu totiž vzniká len para.

4. Plyn je rýchly na podpal, rozhorí sa prakticky okamžite. Preto napríklad aj prietokové plynové ohrievače dokážu okamžite zohriať vodu. Rýchle rozkúrenie miestnosti, žiadne mrznutie vnútri.

5. Varenie s plynom je veľmi príjemné. Okrem toho, že šetríte trochu tepla (sporák spoľahlivo zohreje kuchyňu), tak môžete zabudnúť na dlhočizné rozohrievanie sa elektrických platní.

6. Nemusíte uprostred noci vstávať, aby ste doplnili palivo, poprípade večer a ráno starostlivo vypočítavať, koľko treba naložiť do kotla, aby oheň vydržal niekoľko hodín. A čo také prehadzovanie tony uhlia lopatou do kotolne? Túto „kratochvíľu“ dnes už našťastie mnohí nepoznajú.

7. Plyn je jedným z najčistejších spôsobov pálenia, určite produkuje oveľa menej emisií ako uhlie alebo nafta. V dnešnej „preuhlíkovanej“ spoločnosti sa to cení.

8. Ľahká regulácia teploty v dome je nezanedbateľná výhoda. S plynom je to skrátka jednoduché, intenzita sa veľmi ľahko nastavuje, dokonca si môžete všetko naprogramovať dopredu a potom sa termostatu dlhú dobú nedotýkať.

9. Ešte stále je plyn u nás veľmi lacný. A dúfajme, že vďaka plynovodu z Ruska ešte dlhú dobu bude. V prípade výpadkov (napríklad kvôli politike) disponuje Slovensko plnými zásobníkmi, ktoré ako rezerva vydržia pomerne dlhý čas.

10. Bezpečnosť nie je na poslednom mieste – a plyn je veľmi bezpečný. Hoci sa niektorí ľudia obávajú úniku alebo aj výbuchu plynu, faktom je, že nehody sa stávajú častejšie s inými palivami, plynárenstvo má veľmi vysoký štandard dbania na bezpečnosť.

O autorovi Pozrieť všetko

admin