3 zaujímavosti o briketách a peletách, o ktorých ste nevedeli

Pelety

 

Vykurovacie materiály sú otázkou, ktorú riešime s príchodom každej zimnej sezóny. Aj pre drevo sa už rozhoduje čoraz menej ľudí a do domácností si nachádzajú cestu alternatívne materiály ako brikety a pelety, ktoré sú zároveň aj ekologické. Prečítajte si niekoľko zaujímavosti, ktoré ste o kurivách nevedeli.

Drevené brikety sa zvyčajne vyrábajú z drevných štiepok a lisovaných pilín

Keď sa aplikuje extrémne teplo, drevo uvoľňuje prírodné spojivo – lignín, ktoré spojí drevné štiepky a piliny. V tomto procese sa piliny zlisujú na 10 % svojho pôvodného objemu. Konečným produktom je vykurovací materiál v tvare kvádra, kocky, valca, ktorá je vhodná na spaľovanie v krboch a peciach.

Pre kutilov: Drevené pelety si môžete vyrobiť aj sami

Na trhu nájdete množstvo pecí na pelety. Počiatočná investícia je síce o niečo vyššia, v konečnom dôsledku sa vám ale vyplatí. Pelety sa využívajú aj v niektorých krajinách, kde saspaľujú s uhlím a vyrába sa z nich elektrina.

Komerčné pelety sa vyrábajú v malých peletových mlynoch z recyklovaného odpadu z biomasy, ktorý sa potom lisuje a vytláča do peliet. Postupne ale začínajú byť rozšírené aj malé domáce peletové mlyny.

Výroba drevných peliet je o niečo vyspelejšia ako sekanie palivového dreva. Najprv potrebujete surovinu, napríklad odpadové drevo alebo inú biomasu. Materiál pripravíte, musí byť polámaný na malé kúsky. Materiály z biomasy nezabudnite pred lisovaním vysušiť, aby sa znížil ich obsah vlhkosti.

Brikety nie sú tak finančne náročné ako drevo

Ak sa predsa len rozhodnete pre brikety, , čo sa vyprodukovaného tepla týka, vďaka nim získate až o 4 % viac tepla.

Ceny sa líšia podľa toho, od akého výrobcu si drevo či brikety zakúpite. Dôležitým parametrom je aj teplo – koľko tepla vykurovací materiál, ktorý ste zakúpili, vyprodukuje? Drevené brikety v tomto prípade bez pochýb drevo predbehnú.

O autorovi Pozrieť všetko

admin