4 zaujímavosti, ktoré by ste mali vedieť o linoleu

Linoleum

 

Linoleum je podlahová krytina, ktorú mnohé domácnosti často nezvážia kvôli nedostatočným informáciám. Prečítajte si niekoľko faktov a získajte tak nové vedomosti o tomto unikátnom materiáli.

1. Linoleum bolo vynájdené v polovici 19. storočia

Angličan Frederick Walton vynašiel linoleum tak, že skombinoval ľanový olej, kaučuk, živicu a korok. Následne sa linoleum rozšírilo do domácností aj do komerčných priestorov. Ide o ekologický kúsok. Všetky materiály, ktoré sú na jeho výrobu používané, sú obnoviteľné. Vďaka kúskom z prírody, z ktorých je linoleum vyrobené, oplýva zaujímavými atribútmi – má hygienické a antibakteriálne vlastnosti.

2. Široká škála dizajnov od výmyslu sveta

Linoleum je jedinečné aj vďaka nespočetným dizajnom od tých klasických a nadčasových až po extravagantné a jasné. Široká paleta farieb a imitácií dreva, kameňa či dlažby uspokojí aj tých najnáročnejších zákazníkov.

3. Linoleum je dlhotrvácne

Praktické vlastnosti idú s linoleom ruka v ruke. Je stabilné, má dlhú životnosť, je vysoko odolné a jednoduché na údržbu. Hodí sa dokonca aj do priestorov s vysokou záťažou, do škôl a do nemocníc.

4. Linoleum a jeho výroba

Udržateľné varianty si v dnešnej spoločnosti našli svoje miesto. Práve preto je linoleum skvelou podlahovou krytinou. Vyrába sa inovatívne. V prvej fáze sa vytvorí linoleový cement z ľanového oleja a živice. Ten sa po vychladnutí zmiešava s drevenou a korkovou múčkou, vďaka čomu vzniknú takzvané granule. Granule sa následne lisujú do role. Predtým, ako je vytvorená rola, sú granule spracovávané (laminované a kaladrované).

Okrem linolea na trhu nájdete aj iné podlahové krytiny, ktoré zaručene splnia vaše požiadavky. Jednou z obľúbených je pre svoje praktické vlastnosti vinylová podlaha. Z módy nevyšlo ani staré dobré drevo, ktoré sa používa na výrobu klasických drevených parkiet.

O autorovi Pozrieť všetko

admin