Aké vykurovacie telesá poznáme

Zelené kúrenie

Pripravujeme sa na zimu. Najmä v novostavbách, ale aj pri veľkých prerábkach vyberáme spôsob vykurovania domácnosti, ktorý nám má vydržať desaťročia. Pozeráme nielen na vstupnú investíciu, ale najmä na prevádzkové náklady a problémy s tým spojené. Dá sa povedať len jedno – každý spôsob kúrenia má svoje pre aj proti. V poslednom čase však „proti“ niektorým spôsobom vzrastá.

Plynový kotol. Obľúbený spôsob kúrenia, ide o ľahký a okamžitý spôsob, máme vybudovanú infraštruktúru, plyn je lacný, netvorí emisie a podobne. Niektorí ľudia sa plynu obávajú, ale aj tak ide o dominujúcu metódu u nás.

Tepelné čerpadlo. Veľmi šikovný spôsob vykurovania – brať teplo z okolia a meniť ho na teplo v domácnosti. Tento spôsob je ekologický a moderný, vyžaduje však istú starostlivosť, poctivo zateplenú stavbu a zopár znalostí o problematike.

Solárny ohrev. Ďalšia zelená technológia, ktorej hlavná achilova päta spočíva v tom, že vtedy keď potrebujeme najviac tepla (v zime a v noci), produkujú solárne panely najmene tepla. Ide o sofistikovaný spôsob ohrevu, ktorý je aj prevádzkovo lacný, ale súčasné technológie vyžadujú viacmenej kombináciu s inými zdrojom tepla, čiže väčšinou ide o lacné doplnkové kúrenie.

Kotol na biomasu. Biomasa ponúka vysokú výhrevnosť a istý čas sa u nás považovala za technológiu budúcnosti – drevo dokážeme obnovovať (samorejme, pelety môžu byť aj z iného materiálu). Musíte sa však starať o kurivo, čistiť kotol, pravidelne kontrolovať komín a iné zariadenia.

Kotol na tuhé palivo. Drevo, brikety, uhlie, koks – v minulosti veľmi rôzne spôsoby kúrenia, dnes majú jednu vec spoločnú: pália fosílne palivá, pričom posledné dve možnosti nie sú obnoviteľn zdroje a vždy pri pálení vznikajú emisie – dym, prach, toxické látky.

Plynové alebo olejové ohrievače. Pravdepodobne nimi nebude vykurovať veľkú domácnosť, ale ide o veľmi účinné kúrenie s mnohými výhodami, tieto ohrievače môžu byť prenosné a používať sa aj na nepravdepodobných miestach (napríklad na terasách). Ide však viacmenej o doplnkové kúrenie, kde si musíte zaobstarávať pravidelne palivo.

Elektrické ohrievače. Ak potrebujete okamžitý ohrev vody (napríklad do kúpelne), najľahšie je siahnuť po tradičnom elektrickom prietokovom ohrievači. Ak ho prevádzkujete len občas a nie na veľké miestnosti, ide o vďačný pomocný zdroj tepla.

Infračervené panely. Táto technológia je relatívne nová a ešte nie je na potrebnej úrovni – môžete mať isté poruchy a problémy s kalkuláciou nákladou. Panely nezohrievajú vzduch, ale steny a nábytok. V určitých podmienkach však ide o skvelý spôsob vykurovania, ktorý sa v budúcnosti vývojom zlepší.

O autorovi Pozrieť všetko

admin