Najlepšie výlety sú tie, ktoré prebehnú hladko, deti sú šťastné a spokojné a rodičia nie sú prinajmenšom zničení a vyradení z činnosti. Pozrite sa na naše tipy ako úspešne absolovať väčšie či menšie povyrazenia s deťmi za zábavou a poučením.
- Neponáhľajte sa. Ale neodkladajte. Nie je dôvod na obavy – prečo niečo odkladať a donekonečna sa baviť, výlety s deťmi sú normálna denná činnosť. Ale zhon a stres vám tiež nepomôžu.
- Preberte to dopredu s deťmi. Netrápte potomkov ťahaním na výlet, kam nechcú. Na výlet by sa mali tešiť všetci zúčastnení. Obzvlášť malé detičky do šesť rokov sa nevedia prispôsobiť takmer ničomu. A je jedno, či idete len na dve hodiny do ZOO, alebo na dva týždne do inej krajiny.
- Urobte si výskum. O destinácii by ste mali vedieť všetko dopredu. Ak idete len sami ako dobrodruh, prosím, kráčajte do neznáma a čakajte ako vás svet prekvapí. Pri výlete s malými deťmi sú však prekvapenia nežiadúce. To čo je pre dospelých nuda, je pre deti nové a záživné. Tipy kam s deťmi sú všade, napríklad na skvelej stránke corobis.sk.
- Nebaľte na cestu každú jednu detskú hračku. Veľká batožina vás len zbytočne zaťaží, veľa vecí (jedlo apod.) sa dajú kúpiť po ceste. Na druhú stranu, mať niečo rýchle na zahryznutie (škoda, že nemáme slovo ako snack v angličtine) asi budete potrebovať. Rozumné balenie je na mieste – nemali by chýbať napríklad základné zdravotnícke pomôcky a lieky. Skladné sú aj dokumenty a kreditky. Pri náhradnom obleční naopak musíte byť veľmi obozretní. Pokiaľ je to možné, nech si deti nesú vlastnú batožinu (samozrejme, primerane k ich fyzickým možnostiam).
- Zabookujte si všetko čo sa len dá. To je výhoda 21. storočia – všade sa dajú kúpiť lístky online dopredu. Prípadne hotely, cestovné náklady – ak idete na dlhšie prázdniny a nie jednodňový výlet, „domáce úlohy dopredu“ vám ušetria nervy. Na online bookingoch je dobré to, že si môžete všade zistovať možnosť detských zliav.
- Teraz zistíte ako sa oplatia kvalitné veci. Pevné batohy a nie tašky z Tesca, kvalitné autosedačky, kočíky a všetko možné by pri cestách malo byť vo vyššej než „čínskej“ kvalite. Bezpečnosť je dôležitejšia ako výlet samotný!
- Záložné plány. Rátajte s tým, že sa niečo pokazí. Počasie, zdržanie v doprave. Vždy majte rezervy a peniaze navyše, a hlavne pripravené nervy na flegmatické pokojné prekladanie problémov do detského sveta. A hlavne majte v rezerve aj čas – deň dva pred aj po výlete. Dospelý na prázdninách s deťmi musí byť jedna z najflexibilnejších bytostí na svete.
- Poistka pred zatúlaním. Svoje deti môžete dnes doslova vybaviť GPSkom – každý ho má v mobile. Deťom dajte vaše základné informácie – meno, telefónne číslo, mail, prípadne aj adresu. Upokojí vás to trochu pred návštevou hustejšie zaľudneného miesta, kde sa potomok môže stratiť v dave.
- Dožičte si všetci viac prírody. Čo nám chýba, to sú návštevy prírody – pritom zrovna tej máme v krajine všade dosť. Nie sme ako v Holandsku, kde je celá krajina komplet deforestovaná a pokrytá mestami a dedinami. U nás je to do lesa a pod. vždy blízko.
- Zabavte nejak dietka počas nudného sedenia v aute či v lietadle. Dneska majú všetky deti telefóny, ale môžete im dať aj knižku, tým menším nejakú malú skladú hračku – alebo čo tak fotoaparát? Starším deťom doprajte aj poučenie, aj keď nad tým môžu krčiť nosom. Tí starší skrátka potrebujú aj nejakú aktivitu.
- Pokoj a rozvahu – bavte sa tiež! Najdôležitejšie je udržať si počas výletu dobrú náladu. Skvelá mama zvláda nepriazeň osudu s úsmevom a v prvej línii. Deti a okolnosti vás môžu zlostiť, ale to nie je zmysel rodinného cestovania. Hlavná pointa je v utužovaní vzťahov a poznávaní nových vecí a to sa nedá v nasrdenom móde.