Ako sa zbaviť stresu?

Zdravý život

Stres je v dnešnej uponáhľanej dobe orientovanej na úspech súčasťou života takmer každého človeka. Stresujú nás vlastné myšlienky, svet, práca, zdravie, vzťahy. A hoci sa stresu nemôžeme úplne zbaviť, je možné lepšie ho zvládať. Ako?

Zdravé stravovanie

Zdravá strava môže znížiť riziko mnohých ochorení. Jedlo navyše vplýva tiež na našu náladu a psychiku. Vďaka čomu môžete svoje rozpoloženie do určitej miery regulovať. A to tak, že svojmu telu a mozgu poskytnete dostatok živín – vitamínov a minerálov, ktoré potrebuje.

Vyhýbajte sa nezdravým návykom

Medzi nezdravé návyky patrí, samozrejme, fajčenie a alkohol. Hoci vám z krátkodobého hľadiska môžu pomôcť zvládnuť stresovú situáciu, z dlhodobého hľadiska škodia vášmu zdraviu.

Začnite s cvičením

Šport dokáže ovplyvniť nielen fyzickú, no taktiež psychickú stránku. Dokáže byť skutočne efektívny v boji proti stresu. Redukuje totiž kortizol a uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia, ktoré ovplyvnia vašu celkovú náladu.

Všetko, čo potrebujete, aby ste s cvičením mohli začať, je vhodné oblečenie na cvičenie. Medzi povinné kúsky patria tenisky na cvičenie, ktoré vám pomôžu podať tie najlepšie výkony a športová mikina, ktorá vás udrží v teple aj v chladnejšom počasí.

Žite vedome

Vedomý človek neutláča svoje myšlienky, naopak, dá im priestor a venuje im pozornosť. Ak sa naučí rozpoznávať svoje myšlienky a pocity, dokáže lepšie zvládať aj zložité situácie a robiť uvážené rozhodnutia, čo v konečnom dôsledu zníži level stresu.

Meditujte

Meditácia je ďalší spôsob, ktorý vám pri redukcii stresu môže pomôcť. Okrem stresu je tiež skvelým pomocníkom v boji proti nespavosti, zlej koncetrácii či úzkosti.

Nebuďte na seba príliš prísni

Zlé dni sú súčasťou našich životov. Preto na seba nebuďte príliš prísni a skúste sa na veci aj problémy dívať s nadhľadom. Zabudnite na chvíľu na vnútornú kritiku a oceňte to, ako ste situáciu zvládli a netrestajte sa za to, čo vám nevyšlo.

Ako stres zvládate vy? Máte nejaké tipy alebo triky, ktoré sú efektívne?

O autorovi Pozrieť všetko

admin