Je to tu. Prišiel marec, prišli teploty, prišiel dážď. A vo vysokej tráve už číhajú kliešte (na stromoch nie sú, to je povera). Začína obdobie pre psíčkarov, ktorí denne chodia na vychádzky so psíkom do prírody, skoro denne môže byť ich miláčik posypaný odpornými živočíchmi, ktoré sú na začiatku drobučké, že ich skoro nevidno, ale môžu sa nasosať až do niekoľko milimetrovej veľkosti.
Kliešťom sa úplne vyhnúť nedá. Väčšina chemikálií, ktoré si kúpime v lekárni alebo u veterinára, má za úlohu psa ochrániť, ale odpudiť kliešťa naspäť do trávy nie je úplne možné. Ideálne kliešť príde do kontaktu so psou kožou, odumrie, uschne a odpadne (teda, ideálne to nie je, ak psa púšťate dovnútra a mŕtvy kliešť odpadne vnútri). Ako psov chránime?
Antiparazitické obojky. Nie sú len proti kliešťom, ale aj proti iným parazitom – to už nemusíme hádam spomínať. Veľa ľudí je s nimi spokojných, lebo majú pokoj s jedným obojkom „na polroka“, čo je väčšinou celá sezóna. U nás (pri rieke Váh) býva kliešťová kalamita tak od marca do júna, kým neudrú tridsiatky teploty. V lete už na psovi kliešťovi nenachádzam. Čo ale neznamená, že sú všetky schované v zemi – na sebe som jedného minulé leto našiel, a bohužiaľ, mal v sebe aj borélie. Kliešť prenáša boreliózu a encefalitídu, čo sú odporné choroby, v prípade, že na ne prídete neskoro, aj veľmi nebezpečné. Plus teoreticky ďalšie choroby. Naspäť k objkom. Sú obľúbené. Jednoducho sa nosia. Majú pár nevýhod – pes na ne môže mať alergiu, nie sú vhodné pre gravídne sučky a malé šteniatka. A nemali by ste voliť túto metódu, ak máte malé deti, čo sa so psíkom hrajú.
Pipety. Priznám sa, že ich občas používam. Nakvapkať ich na kožu psíka je jednoduché. Potom by mal byť tak 2-3 dni bez kontaktu s vodou (čo je na jar ťažké, keď prší alebo pustíte psa si pobehať). Horšie je, že nie sú nadlho. Niektoré sa musia dávať každé 2 týždne, iné raz za mesiac, ale je to otrava. Netušíte niekedy, či sa pes niekde neošúchal a či ten roztok sa vpil psovi do kože tak ako mal… A pes s citlivou kožou môže mať reakciu, ktorú na dlhosrstom jedincovi ani nemusíte spozorovať. Ono vôbec, dlhosrsté psy sú pri kliešťoch problematickejšie. Kliešťa spravidla nájdeme tak, že psíka hladkáme, čiže náhodou. Moji psy mávajú 90% kliešťov na hlave a sem-tam na predných labách. Len raritne inde.
Tablety. Sú asi najúčinnejšie. Niektorí ľudia sa boja, že sú to neznáme chemikálie, z ktorých môže pes ochorieť. Veterinári vravia, že to tak nie je. Tablety sú drahšie, ale naozaj fungujú dobre. Sem-tam ale nejakého kliešťa musíte aj tak psovi vytiahnuť, lebo tá uschnutá vec sa tam niekedy akoby zabodne a neodpadne. Dlhodobá ochrana (3 mesiace) je fajn. Musíte dávať pozor ale aby pes tabletu naozaj zhltol – a nevyvrátil ju. Sú psy, ktoré vracajú často a rady, napríklad žerú v záhrade veľkú trávu. Nie je to problém, čistia si tak žalúdok, len potom môžete mať po 30 eurovej tablete ani neviete a pes je bez ochrany.
Spreje. Toto je také rýchle riešenie, keď už nemáte nič iné. Podobá sa to na pipety… pes má potom na srsti taký fľak, ktorý nesmie nikto chytať. Hlavne – na dlhosrsté plemená toto veľmi nie je, takže sprej nepoužívam.
Ako vytiahnuť kliešťa psovi
O tomto bolo toho veľa popísané. Je to veľmi jednoduché. Musíte to urobiť jednoducho. Pevnou železnou čistou pinzetou. To píšem zato, že v lekárni mi raz predali akési plastové klieštiky originál vraj priamo na kliešťov, čo bol podfuk a nedalo sa s tým nič robiť. Každá babka má doma lepšiu 50-ročnú pinzetu. Kliešťa vyťahujem naraz, pod 90-stupňovým uhlom. Nikdy sa mi nestáva, žeby hlavička ostala v koži – ak sa to stane, tak to robíte zle. Nakoniec kvapnem psíkovi do ranky trošku dezinfekcie. Aby sa nekrútil a nebránil, dávam mu kôš na pysk, on potom drží ako socha. Čím väčší kliešť, tým ľahšie ide. Tie najmenšie, polmilimetrové, je ťažko uchopiť, starší ľudia na neho už ani nevidia, ale zároveň je lepšie ich vybrať čím skôr, že. Nečakať kým sa nacecajú… Raz mi nejaký chytrák poradil, aby som psovi nechal kliešte nad očami tak, keďže dostal tabletky, a on potom mal chudák nad očami ranky ako druhé obočia. Nie. Keď kliešťa vidíte, ťahajte ho von, aj keď bol psík preventívne ošetrený antiparazitickými prípravkami. Kliešť má nožičky ako háčiky, teda, žiadne krútenie ani hlúposti, pri ktorých vyvráti vnútornosti do rany, nesmiete robiť. Kliešťa nesmiete rozpučiť, ani ho topiť v oleji. A ak sa ranka zapáli, alebo hnisá, tak ste to urobili zle a bežte radšej k veterinárovi. A umyte si potom ruky s mydlom.