Bez sedačky nie je obývačka

Sedačka

Ako vedia noví hostia vo vašom dome, ktorá miestnosť je obývačka? Netreba im dávať žiadnu nápovedu – keď sú usadení na pohovke alebo gauči, už je to aj tak jasné.

Prečo je sedačka taký výrazný prvok v každej domácnosti? Často môže ísť o najdrahší kus nábytku čo máte – minimálne ste si na ňu vyčlenili celkom okrúhlu sumu. Sedačky sú veľké a nepriehľadnuteľné. A tiež ide o najpoužívanejší kus nábytku – na sedačke sa vždy niekto váľa, alebo slušne oddychuje, vždy keď je voľná.

Pohovka či gauč môžu byť na hranie, alebo sa zmeniť na posedenie pri dobrom víne s hosťami. Lebo ide zároveň aj o ten najpohodlnejší kus nábytku- mäkký, priestraný. A vždy luxusne vyzerajúci a náležite čistený. Vždy zapadajúci do okolia.

Sedačky sa kupujú na dlhé roky dopredu a nad tým ako zapadnú do domácnosti sa zamyslia aj tí, ktorým na dizajne až tak veľmi nezáleží. V minulosti sa bohato čalúnili, dnes si pri výbere materiálu sedačky kladieme otázku, či má byť z prírodného alebo syntetického materiálu? Moderné pohovky sa poťahujú textíliami alebo kožou – prípadne obojím alebo textilnou napodobeninou kože.

Každý materiál má svoje pre a proti. Trebárs kožu môžete poliať spomínaným vínom a väčšinu to ide veľmi ľahko utrieť… Na veľmi pohodlné mikrovlákno alebo mikroplyš už potrebujete väčšinou mokré čistenie (tepovací šampón), čo je daň za estetiku a pohodlie.

Rohové sedačky šetria miesto, pri tých na mieru zhotovených zase nemáte žiadnu dilemu. Dajú sa kúpiť sedačky, ktoré sa dajú rozložiť na posteľ a prespávať na nich, alebo sedačky, ktoré obsahujú prvky iného nábytku. Sedacie súpravy sú už skoro polovica domácnosti (obrazne povedané).

Ak máte mániu so sťahovaním nábytku určite oceníte nejaký rozložiteľný kus. Dobrá a kvalitná sedačka prežije roky, je doslova testom času a reprezentuje kultúru vašej domácnosti. Zvláštne, že pred 100 rokmi u nás o týchto veciach ešte nikto nechyroval – ale to ani inde vo svete, okrem Anglicka a Francúzska (slovo gauč je z francúzskeho couch), ale čo je pohodlné, to sa šíri rýchlo – hovorí sa, že občas je to najproduktívnejšie čo môžete urobiť, oddýchnuť si.

O autorovi Pozrieť všetko

admin