Ak vás bolesť trápi niekoľko mesiacov, ide o chronický problém, ktorý pravdepodobne nezmizne sám od seba. Chronická bolesť zasahuje do pracovného aj spoločenského života človeka, postihnutý môže upadnúť do depresie, môže sa mu zmeniť osobnosť a celý život.
Niekedy pomôže zmeniť životný štýl – životosprávu – niekedy pomôžu lieky, terapie, cvičenia, či ambulantné a chirurgické zákroky. Platí: nenechávajte si problém pre seba a pýtajte sa lekárov, čo s tým. Chronická bolesť sa od akútnej líši aj tým, že občas sa objaví bez zjavnej príčiny (samozrejme, príčinu vždy má, len nie je na pohľad isté o čo ide a prečo sa bolesť objavila práve v tom dotyčnom čase).
Aké najčastejšie typy chronickej bolesti poznáme?
- Artritída, bolest kĺbov a pohybovej sústavy
- Bolesť chrbtice
- Bolesť krku
- Rôzne bolesti hlavy vrátane migrény
- Svalová bolesť
- Bolesť nervov a nervovej sústavy
- Bolesti po zranení, bolesť jaziev či bolesť po operácii
Zdroj bolesti
Sú nesmierne rôznerodé a aj skúsený lekár môže bez potrebných vyšetrení niekedy len hádať. Niektorí pacienti nedokáž presne opísať svoje problémy (opísať, či vás niekde tlačí, pulzuje, páli, tlačí atď. môže byť náročné na voľbu správnych slov). Niektoré bolesti spôsobujú infekcie, baktérie, iné bolesti sú následkom zranení, zápalov, prekonaných chôrob, citlivosti organizmu, bolesť môže spôsobovať rakovina a iné vážne problémy. Existuje aj psychosomatická bolesť, bolesť spôsobená psychickými faktormi ako úzkosť, depresia. Niektoré druhy bolesti závisia od biochemickýc procesov v tele, či máte v krvi potrebné látky, nechýba niečo vo vašej strave… Zdrojov bolesti a potencionálnych diagnóz môže byť také množstvo, že niekedy je treba navštíviť viac odborníkov alebo špecializovanú kliniku ako je Pain Clinic.
Liečba
Ak prídete na pohotovosť alebo k všeobecnému lekárovi, v prvom rade sa bude snažiť uľaviť vám od bolesti, ale ak si nebude vedieť dať rady, pošle vás za iným špecialistom. Na klinike už musia odhaliť zdroj vašej bolesti a navrhnúť riešenie. Liečba chronickej bolesti závisí od typu problému, vášho veku a zdravotného stavu, od príčiny problému, od toho aké užívate lieky, aký máte krvný tlak a podobne. Kým prejdete k arzenálu liečiv, niekedy môžete skúsiť upraviť spánkový režim, vyhýbať sa stresu, zmeniť diétu a začať nové cvičenia.