Čo je to tepovanie?

Tepovanie

 

Pojmom „tepovanie“ sa kedysi označovala ručná metóda čistenia kobercov alebo čalúnenia, ktorá už v súčasnosti bola nahradená modernejšou technikou šetriacou naše ruky.

Avšak výraz „tepovanie“ je v ľuďoch už tak hlboko zakorenený, že sa používa na označenie akéhokoľvek spôsobu čistenia kobercov alebo čalúnenia. V článku si povieme niečo o tom prečo je dôležité tepovať koberce a ako samotné tepovanie funguje.

Mnohé domácnosti sa môžu pýšiť peknými a drahými kobercami. No otázkou tiež zostáva ako sa o ne starať tak, aby vydržali dlho ako nové a zároveň dýchali sviežou čistotou? Časté vysávanie je samozrejmá vec, no tá ku spokojnosti vášho koberca ani zďaleka nestačí. Preto potom na rad prichádza tepovanie.

A hoci si väčšina z nás pod tepovaním predstavuje hodiny a hodiny, dokonca možno i celé dni práce a driny, nemusíte sa toho báť. V súčasnosti moderná technika pokročila aj týmto smerom a tepovanie kobercov môže byť celkom príjemná činnosť.

Prečo tepovať?

V prvom rade si treba uvedomiť, že znečistenie koberca je úplne prirodzený proces a nedá sa tomu zabrániť. Fľaky, drobné špinky, prach… to všetko sa síce dá rýchlo odstrániť aj bežnými čistiacimi prostriedkami, avšak časom už koberec nepôsobí tak esteticky ako na začiatku. Tiež netreba zabúdať na rôzne pachy, či už z fajčenia, varenia, alebo z ľudského potu či zvieracej srsti. Zápach nie je nikdy príjemný a preto vždy hľadáme cestu, ako sa ho čo najúčinnejšie zbaviť.
Navyše ak aj váš koberec nevyzerá na prvý pohľad znečistený, to ešte neznamená, že ho netreba vytepovať. Koberec môže byť znečistený aj roztočmi, odumretou kožou, prachovými čiastočkami, ktoré síce nemusí byť vidno, no mokré tepovanie pri odsávaní špinavej vody zvyčajne vždy ukáže jeho znečistenie.

Ako tepovať?

Ručnému tepovaniu kobercov (saponát, ručné drhnutie, oplachovanie vodou) už v dnešnej dobe odzvonilo. V súčasnosti je na trhu množstvo prístrojových tepovačov od rôznych výrobcov, ktorí celý proces čistenia výrazne uľahčujú. Takže už nehrozia odrené kolená. Čo sa týka princípu práce, zjednodušene sa dá o týchto prístrojoch povedať, že vlastne ide o tlakový čistič a výkonný vysávač v jednom. Používajú sa pritom veľmi jednoducho.

Na začiatok sa na povrch koberca nastrieka horúca voda s čistiacim prostriedkom, ktorý prenikne hlboko do materiálu a rozpustí aj zažraté a veľmi staré nečistoty. Odbornejšie povedané, vďaka tlaku, teploty a chemickým účinkom čistiaceho prostriedku sa rozrušia väzby, ktoré držia nečistoty na povrchu koberca. Potom už len stačí všetku špinu rozpustenú v horúcej vode odsať a počkať pár hodín než koberec vyschne.

Za vašu starostlivosť sa vám váš koberec poďakuje tým, že vydrží dlho voňavý a bude ako nový. Vďaka moderným metódam tepovania to už nie je žiaden problém.

Na druhej strane, ak nemáte radi domáce práce, tak vám odporúčame osloviť odborníkov, ktorí vám s tepovaním veľmi radi pomôžu. Oslovte firmu Top Tepovanie a farby hneď ožijú.

O autorovi Pozrieť všetko

admin