Ešte pred zhruba ôsmimi rokmi boli laptopy oproti desktopom nevýkonné a vďaka Moorovmu zákonu veľmi rýchlo zastarávali. Technológia mikročipov však narazila na svoj strop – a výsledkom je, že prenosné počítače sú dnes už plnohodnotnou alternatívou k stolným PC. A to dokonca aj keď používate svoj prístroj na náročné veci – hry, grafiku, prácu. Prečo sú notebooky dneška už za vodou? Pretože:
1. Mobilita. Notebooky sú extrémne prenosné. To je aj ich pôvodný účel, hoci v dobe smartfónov je už trochu hlúpe to pripomínať. Ale aj tak – kedysi mal počítač, ktorý sa zmestil do tašky a pri používaní nepotreboval kábel, ohromné čaro a nie každý si ho mohol dovoliť.
2. Šetrenie miestom. Notebook môžete jednoducho premeniť na „stolný počítač“, ostatne veľa ľudí to tak robí, že ho nikdy nikam nevytiahnu a majú ho len doma na stole. Opačne to nejde. A tak zaberie na pracovnom stole len málo miesta, menej ako klasické desktopy. Jednoducho – máte na výber.
3. Šetrenie energie. Notebooky sú stavané tak, aby „nežrali“ toľko energie, majú menšie zdroje, optimalizované batérie, oveľa menej potrebujú chladiť. A kde je menšia spotreba, tam je aj menší účet za elektrinu.
4. Ľahký predaj, keď ho už nebudete chcieť. Predať stolný počítač v bazári už nie je jednoduchý. Je veľká šanca, že ho nikto nebude chcieť. Notebooky sú oveľa viac sexy aj v prípade, že sú staršie. Záujemca sa nájde, môžete ho aj podarovať nejakému známemu a on ho bude používať.
5. Úschovňa dát. Veľmi veľa ľudí má už dnes viacero počítačov. Na smartfónoch sa dáta nezálohujú s ľahkým srdcom, môžu sa ľahšie stratiť. A tak ak neveríte cloudu – notebook ako sekundárny počítač je skvelý pomocník, kde si ukladať dôležité dáta.
6. Cena. Veľmi dôležitý dôvod pre väčšinu užívateľov. Laptopy sú dnes neuveriteľne lacné. Oveľa lacnejšie než boli povedzme pred rokom 2010. Pre obyčajných ľudí je veľmi príjemné, že si môžu zohnať lacný notebook už pod dvesto euro – a to aj úplne nový, nie repasovaný alebo otváraný. Aj toto je dôsledok hyperkonkurencie na trhu a faktu, že ohromné množstvo tovární najmä v Ázii sú schopné vyrábať pokročilé technológie veľmi lacno.
7. Veľká variabilita trhu. Keďže sú laptopy ako také uzatvorené plné produkty, výrobcovia majú plnú kontrolu nad ich obsahom. A tak je trh plný stovák alebo možno aj tisícok druhov notebookov. V ich číslovaní a názvoch sa už málokto vyzná, no každý si môže nájsť „ten svoj“ na mieru.
8. Dizajn. S predchádzajúcim dôvodom súvisí hneď aj vzhľad vášho prístroja. Dizajnéri sa s nimi často vyhrajú, už to nie je len doména Applu. Vlajkové lode alebo drahé biznis kusy sa chvália supermoderným dizajnom, tenučkými rozmermi a všelijakými vychytávkami, o ktorých sme kedysi ani nechyrovali.
9. Výkon. Nuž a nakoniec, ako sme už načali na začiatku článku – dnes už nie je rozdiel medzi bežným stolným PC a bežným notebookom. Pre obyčajného človeka je v laptope výkonu až až – takže sa môže sústrediť na ostatné aspekty svojho virtuálneho života.