Internetové technológie (blízkej) budúcnosti

Internet a budúcnosť

Internet a budúcnosť

Žiadna technológia alebo vedecká oblasť sa nerozvíjajú rýchlejšie ako internet. Čo na sieti za 10 rokov vám nevieme povedať. O čo sa ale niektorí pokúsia – to si už môžeme v skratke zhrnúť.

  1. Miesto webu Facebook. Jedného dňa možno nebude treba klasických stránok… všetko by radi prevzali sociálne siete. Už dnes nakupuje cez Facebook pol miliardy ľudí. Niet divu, že sa im strojnásobili zisky. Dnes už môžete mať e-shop implementovaný na Facebooku a „zajtra“ pribudne ďaľšie tlačidlo na bazár. Nieže klasické kamenné obchody to majú ťažšie – už to majú ťažšie aj e-shopy.
  2. Učiaca sa umelá inteligencia. Čo ak AI robotov či programov dokáže spozorovať vlastné chyby a učiť sa na nich? Laboratórium Tellex v Providence tvrdí, že podobná technológia môže byť na svete už v rozpätí od troch do piatich rokov. Zatiaľ vývojári snívajú len o robotoch vykonávajúcich domáce práce… hádam veci nedôjdu až k tomu, že nás pred Skynetom bude musieť zachraňovať John Connor :).
  3. SSL certifikáty zadarmo. Po mnohých hackerských aférach sa dôležití internetoví hráči vedení Googlom rozhodli, že každá komunikácia cez internet musí byť šifrovaná tzv. SSL certifikátmi (projekt HTTPS everywhere). Je to dôležité všade tam kde sú citlivé dáty alebo sa platí peniazmi. Dosiahne sa to jednoducho – webmasterov majú k tomu motivovať „pozitívne body“ vo vyhľadávaní. Inými slovami SEO optimalizácia webstránok má zahŕňať aj spomenutý prechod na nový protokol. Kedysi tieto certifikáty stáli aj stovky eur, dnes už sú oveľa lacnejšie, no zadarmo ich majú k dispozícii stále len non-profit stránky. Projekt Let’s Encrypt by to mal zmeniť – zatiaľ je všetko len v beta fáze
  4. Databáza DNA na App Store. Ľahko dostupné dáta na internete majú poskytnúť účinnú pomoc pri liečbe vrodených chorôb, identifikovať predispozície vášho organizmus a podobne. Ľudský genóm obsahuje obrovské množstvo informácií, ktoré sa vedci snažia rozpliesť. Spojenie softvérového riešenia a drobných vzoriek DNA majiteľov aplikácií môže v medicíne teoreticky znamenať revolúcii.
  5. Všetko pripojené k internetu. Celosvetová sieť už nie je len médium slúžiace na komunikáciu medzi počítačmi. Bezdrôtové zariadenia prudko zlacňujú a dnes už môžu byť k internetu pripojené nielen autá, ale napríklad aj žiarovky alebo mixéry. A nemusia čakať na príkazy, môžu robiť vlastné rozhodnutia. Ak nepočítame ľudí na internete, takýchto „vecí“ pripojených na sieť existuje už 20 miliónov a do desiatich rokov sa môže ich počet znásobiť.
  6. Nabíjanie cez WiFi. Kedysi o prenose energie vzduchom sníval Tesla a staval svoju obrovskú vežu. Táto technológia však bude mať oveľa menšiu podobu. Naše zariadenia sa budú nabíjať z blízkych televízií či rádií – iba prostredníctvom bezdrôtovej Wifi. Nie je to nový objav – signály proste obsahujú určité malé množstvo energie. Jedna z verzíí technológie sa vyvíja napríklad na University of Washington.

O autorovi Pozrieť všetko

admin