Japonci chcú darovať Američanom technológiu zadarmo

Maglev

Maglev

Japonská železničná spoločnosť ponúka Američanom technológiu vznášajúceho sa rýchlovlaku Maglev a neplánuje si za to účtovať poplatok. Japonský premiér Shinzo Abe a americký veľvyslanec v Tokiu sa 12. apríla absolvovali symbolickú jazdu vlakom, kde oficiálne ponuka zaznela. Prvá ponuka prišla v roku 2013 od japonskej delegácie pri návšteve amerického prezidenta Obamu.  Američania by tak mohli vybudovať skúšobnú trať medzi Baltimorom a hlavným mestom Washingtonom. Japonci sa zároveň ponúkli, že polovicu trate by mohla financovať ich banka určená primárne na medzinárodnú spoluprácu.

Maglev je skratka z termínu Magnetic Levitation (Magnetické vznášanie), ktoré umožňuje vlaku vznášať sa asi 1,2 až 4 centimetre nad koľajicami. Vlak dosahuje rýchlosť až 500 kilometrov za hodinu, umožňuje mu to sústava špeciálnych magnetov miesto kolies. Supravodivé magnety sú zabudované aj v koľaniciach. Techológia nemá teoreticky obmedzenú rýchlosť, tú obmedzuje hlavne veľkosť a aerodynamika sústavy vlaku. Rekord je 536 km/h. Súčasné americké vlaky cestujú najrýchlejšie asi 150 míľ za hodinu.

Stavba a prevádzka trate je veľmi náročná – napríklad kvôli tomu, že koľajnice musia byť na moste alebo kvôli bezpečnosti. Preto sa napríklad stavba podobných tratí nerealizuje v Európskej únii – je to príliš drahé. Existujú teoretické plány na vákuové tunely s traťmi, ktorých cena je však naozaj závratná. Nemci disponujú podobnou technológiou Transrapid, ktorú skúšobne prevádzkujú už od 70-tych rokov 20. storočia. Najväčšími konkurentami v oblasti rýchlovlakom sú okrem Japoncov kanadský Bombardier, francúzsky Alstom a nemecký Siemes.

O autorovi Pozrieť všetko

admin