Je infrasauna lepšia ako tradičná sauna?

Infrasauna

Nájdeme ich v telocvičniach, welness centrách, v kúpeľoch, a aj v lepšie situovaných domácnostiach – sauny. Tie tradičné, parné, sú rozšírené viac. Infrasauny (celým názvom skôr infračervené sauny) sa derú do pozornosti ľudí.

Základný rozdiel je prostý – v tradičnej saune zohreje spálením paliva okolitý vzduch na teplotu od 70 do extrémenejších 100 stupňov. Infrasauny nezohrievajú vzduchu, zohrievajú len vašu pokožu – infračerveným žiarením (nastaveným na špeciálne vyrátanej dĺžke spektra). Takže nemáte pocit, že ste vnútri sporáku.

Z toho vyplývajú ďalšie veci – infrasauna sa môže nazývať teda aj suchá sauna, lebo vzduch v nej je suchý (na rozdiel od parného zážitku). Infračervené svetlo však preniká hlbšie pod pokožku ako para. Absencia vlhkosti umožňuje do takejto sauny namontovať elektroniku, trebárs s relaxačnnou hudbou, LED svetlami a podobne. To sa môže hodiť ľuďom, ktorým vlhkosť spôsobuje zdravotné problémy.

Domáca infrasauna sa dá rozmontovať a sťahovanie preto nepredstavuje problém.

Zdravotný efekt oboch typov sáun je rovnaký – telo začne ochladzovať pokožku zmenou krvného obehu a otvorením pórov na koži. Pri infrasaune sa však predsa len človek potí menej, nie je toľko zaliaty vodou. Či sauna odstraňujú toxíny, alebo ako – to je zatiaľ sporná (otvorená otázka). Vyplavuje však na povrch nečistoty a odumreté bunky, takže pokožka sa čistí. Sauna aj zmierňuje bolesť pri artritíde a niektorých zvláštnejších ochoreniach.

Saunovanie v oboch typoch sáun má posilňovať imunitný systém proti (nielen) bežným chorobám ako je napríklad nachladnutie. Určite zlepšujú aj krvný obeh (rozšírením a spriechodnením ciev) a pôsobia preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Sauny sa používajú pri upravovaní telesnej hmotnosti (zohriate telo páli viac kalórií) a preto bývajú aj súčasťou centier krásy.

Infračervená sauna však nemusí pre podobný efekt rozohriať telo až tak veľmi – nejde to extrému ako niekedy parné saunovanie. Môže teda pre niekoho pôsobiť príjemnejšie a menej náročne ako vlhká sauna. Rozdiel je teda ako keď sa rozhodujete, či chcete klasický bicykel alebo elektrobicykel – jedno riešenie je prosté a jeho sila je v jednoduchosti, druhé riešenie je zase o modernej technológii.

O autorovi Pozrieť všetko

admin