Kam so solárnymi panelmi? Umiestniť sa dajú takmer všade

Solárne panely na streche

Solárne panely na streche

Problém nie je kde ale ako. Solárne panely aj kolektory je možné inštalovať na takmer všetky možné typy striech a v najhoršom aj na okolitý pozemok. Týka sa to rodinných domov, chalúp, bytov, panelákov. Panely sa dajú ukotviť aj na terasy či balkóny, dokonca sa dajú aj zdvihnúť, ak ich niečo prekrýva.

Ploché strechy. V 80-tych rokoch dominovali aj na rodinných domov, neskôr sa od toho trendu ustúpilo, no rovná (plochá) strecha stále dominuje pri panelákoch, alebo administratívnych budovách. Pre panely sú to takmer ideálne podmienky, pretože máte plno pod kontrolou správnu orientáciu systému, sklon prvkov, prísup kvôli údržbe a podobne. Najväčším problémom je sneh v zime a tiež fakt, že panely zaberú pri rovnakom výkone zhruba 2 x viac miesta ako na šikmej streche.

Šikmé strechy. Panely sa väčšinou osádzajú len na jednu polovicu, a síce tú, ktorá mieri k juhu (je možné, že pri stavbe domu sa toto vôbec neriešilo). Panely je možné dať aj na druhú polovicu, ale nebudú také efektíve. Zdvihnutie panelov pôsobí neesteticky, a tiež si musíte dávať pozor na poveternostné podmienky. Ideálny sklon strechy je 30 – 35 %, no aj 15 % je ešte relatívne v poriadku. Keďže šikmé strechy sú asi najlepšie miesto na fotovoltaiku, na výkon okolo 10 kilowattov potrebujete plochu čosi nad 60 metrov štvorcových.

Balkóny. Keďže sú takmer všade, je škoda ich občas nevyužiť, aj keď len na menšiu plochu solárneho výkonu. Doplnkové panely sa môžu na balkón pripevniť zboku zvislo alebo šikmo – alebo ich osadiť nad balkón ako akúsi markízu či prístrešok (čo obyvatelia ocenia najmä v lete).

Fasády. Nie sú úplne ideálne riešenie a panely sa na fasády montujú vtedy, keď nie je na streche miesto alebo sa z nejakého dôvodu nedá inak. Inak, čím nižšie k zemi, tým efektivita systému často klesá. Aj na fasáde sa môžete rozhodúť, či panely osadíte proste zvislo, alebo ich pomocou gondol či iných pomôcok upevníte šikmo, kvôli vyššej efektivite.

Pozemky. Ide o vlastne o malú verziu klasickej solárnej elektrárne na „zelenej lúke“, akurát, že v domácnosti na záhrade či dvore väčšinou zelenú lúku k dispozícii nemáte. Panely môžu byť obmedzené vegetáciou, alebo množstvo zatieňujúcich objektov – na to treba pri tomto type myslieť. Tiež treba myslieť na bezpečnosť pred zlodejmi, domácimi zvieratami a podobne – nie je to však žiadna veda. Na druhú stranu, nepotrebujete posudok od statika, ako napríklad v prípade striech – tu vám musí vypočítať odborník, či strecha vôbec solárne systémy unesie.

Samozrejme, veľa záleží na orientácii panelov, v ideálnom prípade je to smerom juh, no i v prípade juhovýchod či juhozápad, funguje systém iba s zhruba 5 % stratou. Ak sa zariadenie orientuje na západ alebo východ, strata už dosahuje skoro 20 %.

O autorovi Pozrieť všetko

admin