Keď olympijské medaily, tak recyklované

Stará technika - elektronika

 

Aký kov sa hodí na najcennejšie športové medaily? Zlato, striebro, bronz.. tak je to odnepamäti. Ale na Tokijských olympijských hrách v roku 2020 to bude inak – medaily budú z kovy recyklovaného z elektroniky.

Vzbudiť vo verejnosti záujem o recyklovanie – to bol cieľ myšlienky. Už teraz prišli Japonci odovzdať 50 tisíc ton elektrotechnického odpadu. Staré počítače, telefóny, fotoaparáty. Všetko, mimochodom, obsahuje aj vzácne a ťažko zohnateľné kovy a vyhadzovanie takéhoto odpadu predstavuje veľký problém.

Nuž a tri spomínané kovy sú v elektronike tiež hojne zastúpené. Síce v maličkom množstve, ale pri dostatočnom množstve odpadu sa nazbiera potrebné množstvo na zlaté a strieborné medaily, cínu a medi bude určite dostatok. Napríklad cielené množstvo medi je 2,7 tony, čo pri tomto kove nie je vôbec veľa.

Firma NTTC Docomo už venovala 5 miliónov starých telefónov – v kampani sa chcú blysnúť korporácie aj menšie spoločnosti. Elektronický odpad sa používal pri medailách aj pri hrách v minulosti (čiže nejde o novú myšlienku), tam však extrahované kovy tvorili len časť potrebného množstva.

O autorovi Pozrieť všetko

admin