Voľakedy sme sa snažili natočiť správne anténu na terestriálny vysielač, dnes chytáme signál pohodlne priamo z obežnej dráhy našej planéty.
Nastavenie satelitu si teoreticky môže skúsiť aj laik – neodborník. Ak však máte panický strach z termínov ako elevácia, azimut či polarizačný uhol, určite to necháte na odborníkov. Ostatne, každá parabola má svoj vlastný návod a nie každý človek sa priatelí so skrutkovačom. Technici navyše majú so sebou malé obrazovky, na ktorých okamžite vidia výsledok svojej práce (čiže niektorí postupujú aj metódou hľadania). V zásade platí, že satelit musí byť umiestnený napevno tak, aby medzi ním a družicou nebola žiadna prekážka. Napríklad iný dom, tvrdé sklo, stromy, či iná parabola znamenajú, že vám bude vaša káblovka oznamovať „no signal detected“ alebo podobnú hlášku.
K pohodlnému príjmu signálu sa občas pridružia problémy. Napríklad silný vietor môže satelitný tanier odkloniť – najmä po veľkých búrkach majú technici plné ruky práce. Preto sa aj inštalácia či oprava odporúča robiť len najmä cez slnečné bezoblačné dni. Kývaniu taniera sa dá najlepšie zabrániť poctivou montážou, držiaca konzola musí byť v pravom uhle, skrutky dobre utiahnuté a podobne.
Problém môže nastať aj keď máte satelit namierený na jednu družicu, ale z nejakého dôvodu potrebujete zmenu, alebo dokonca duálny systém (napríklad službu Skylink je možné sledovať na viacerých pozíciách). Občas sa môže stať, že namierite svoj satelit náhodou na nesprávnu družicu a dokonca aj chytíte zmysluplný signál (ktorý sa po pár dňoch ale automaticky zablokuje). Družíc je na nebi veľké množstvo. Správne nastavenie satelitu vám pomôže zamerať sa presne na družicu, ktorú potrebujete.
Prvá družica na obežnej dráhe bol sovietsky Sputnik. V čase, keď do vesmíru vyletel prvý človek, obiehalo okolo Zeme už dvesto ľuďmi vyrobených objektov. Za polstoročie sa toto číslo zmnohonásobilo. V roku 2009 už došlo aj k prvej zrážke družíc. Jeden satelit zostrelila čínska raketa – pri oboch prípadoch vznikli tisíce drobných úlomkov. Na obežnej dráhe začína byť trochu tesno. V máji do vesmíru poletí aj prvá slovenská družica skCUBE.
A na záver ešte jeden trik – ak nemáte ani buzolu a ste leniví na počítanie uhlov, môžete skúsiť svoj satelit nastaviť jednoducho podľa susedov a ich parabol.