Meteoritová show: Perzeidy 2023

Perzeidy

Vrchol perzeid je 12-13 augusta, ale vidno ich aj predtým a potom. Navyše: v tento čas bude nebo čisté, bez mrakov, a mesiac nebude vidno. Čo vytvára ideálne podmienky na sledovanie nočnej show. Meteority odpadávajú od väčšej kométy, ktorá obieha okolo slnka a raz za veľmi dlhý čas sa priblíži k Zemi.

Ako ich pozorovať?

Na zobrazenie meteorického roja nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie ani veľa zručností. Všetko, čo skutočne potrebujete je jasná obloha a veľa trpezlivosti. Ďalekohľad ani fotoaparát nepotrebujete. Ak by ste si predsa len chceli zachytiť meteority aj na fotoaparát, potrebujete lepšiu techniku, najlepšie FX fotoaparát, široký a zároveň svetlý objektív, a určite statív, lebo časy fotenia sú ideálne 30 sekúnd alebo dlhšie na jeden záber. S nastaveniami sa už musíte pohrať sami – je to individuálne.

  • Nájdite si odľahlé miesto na pozorovanie, ďaleko od svetiel mesta. Po príchode na miesto môže vašim očiam trvať 15 až 20 minút, kým si zvyknú na tmu.
  • Počasie má byť teplné a letné, ale aj tak sa oblečte, a uistite sa, že sa cítite pohodlne, najmä ak plánujete zostať vonku dlho. Počítajte s repelentom proti hmyzom, alebo aj kliešťami. Prineste si so sebou deku alebo pohodlnú stoličku – pozorovanie meteorov môže byť hra na počkanie.
  • Keď nájdete svoje pozorovacie miesto, ľahnite si na zem a pozerajte sa na oblohu. Na zistenie smeru radiantu môžete použiť našu interaktívnu mapu oblohy meteorického roja alebo tabuľku vyššie; čím vyššie je radiant nad horizontom, tým viac meteorov pravdepodobne uvidíte.
  • Zdá sa, že meteorické roje pochádzajú z radiantu, ale meteory sa môžu objaviť v ktorejkoľvek časti oblohy.

O autorovi Pozrieť všetko

admin