Na čo myslieť pred kúpou bicykla

Bicykel

Bicykle patria stále k tomu druhu tovarov, ktoré sa ešte kupujú väčšinou v kamenných predajniach – a v tých je vždy personál, ktorý sa vyzná a je ochotný poradiť. Je ale dobré si pozrieť bicykle aj doma cez internet a zamyslieť sa dopredu nad pár vecmi.

Aké existujú druhy bicylov:

Cestné bicykle. Spoznáte ich podľa najužších pneumatík, prevodov či charakteristického riadenia. Sú najrýchlejšie, pretože cesty slúžia k rýchlemu presunu.
Trekingové bicykle. Sú určené na cykloturistiku, aj na cesty horšej kvality, preto majú aj viac výbavy, blatníky,svetlá a podobne.
Horské bicykle. Hoci sú v predajniach mimoriadne rozšírené, ich použitie bolo zamýšľané práve do náročného terénu, odolné hrubé plášte si poradia s kamením, blatom a tak ďalej.
Mestské bicykle. Pri nich sa počíta s tým, že na nich môže isť človek oblečený ako do práce, musí byť vzpriamený a zároveň pohodlne usadený. Bicykle nie sú rýchle, ale sú uspôsobené na ľahké nasadanie a jazdu po meste.
Elektrobicykle. Najdrahšie sú samozrejme, bicykle s elektromotorom (baterka je spravidla umiestnená v ráme bicykla). Mimochodom, ich účelom nie je, aby sa jazdec vozil ako na motorke, ale pomáhať s výkonom pri konkrétnych (ťažších) úsekoch, alebo napríklad pomáhať ľuďom so zdravotnými problémami.
Dámske bicykle. Ráta sa s nimi s nižšími a ľahšími postavami, preto sú tieto bicykle menšie.
Detské bicykle. Široká paleta bicyklov pre deti rôzneho veku a zamerania.

A čo zvažovať pred kúpou, keď už máte vybraný typ? Na prvom mieste asi odolnosť materiálu. Hovorí sa, že existujú dva prístupy k bicyklom – severský, kde zákazníci kupujú masívne kvalitné bicykle a radšej ich opravujú ako vymieňajú a južanský, kde sú najlacnejšie bicykle na predaj pri pokladniach supermarketov a používajú sa ako spotrebný tovar, kratšie a bez opráv. My patríme k prvému modelu a preto potrebujeme diely čo vydržia.

Na prvom mieste je to, samozrejme, kvalita rámu (oceľ, dural, alebo dokonca profi titanium) ale odolné musia byť aj pedále (mimoriadne mechanicky namáhané), sedlo, plášte a prakticky všetko. Čím viac kilogramov má jazdec, tým rýchlejšie sa všetko opotrebúva – pokojne sa raďte s predavačom (napríklad bicykel Košice) aj o svojej hmotnosti a vhodnom type bicykla k vašej postave.

Akú výbavu potrebujete? Určite kvalitné brzdy a prevody, ktoré sa nerozpadajú, reťaz, ktorú netreba neustále naprávať, ale aj ďalšie doplnky. Niektoré sú povinné zo zákona – predné a zadné svetlo, odrazká. Môžete si kúpiť bicykel, ktorý unesie batožinu, alebo na ňom môžete mať fľašku, taštičky, pumpu či pohotovostný kľúč. Tachometer, GPS a rôzne elektronické hračky sú už pre cyklolabužníkov.

Nuž a nakoniec – nezabúdajte na ozaj kvalitné zámky. Na kľúč, alebo kód – v našej krajine, kde sa bicykle stále veľmi kradnú, je to veľmi dôležité, najmä v prípade nových atraktívnych bikov.

O autorovi Pozrieť všetko

admin