Naučte svojich zákazníkov platiť kartou, získate obaja

Kreditka

Kreditka

Predstaviť si spoločnosť oslobodenú od fyzickej meny je zábava. Bezhotovostná spoločnosť je však stále utópia – to uznávajú aj poprední ekonómovia.

Bezpečnosť, žiadne falšovanie, každú transakciu je možné vystopovať… Tak skoro to u nás asi nebude. Podľa údajov bánk je u nás síce aktívnych vyše päť miliónov platobných kariet, zákazníci však konzervatívne trvajú na hotovostných platbách. Bez fyzických peňazí vo vrecku sa necítime dobre. Doba kešu nekončí.

Banky na klientov tlačia, aby viac platili kartami. Výbery z bankomatov sú spoplatnené, kým pri bezhotovostnej platbe vám dokonca môže banka určitú drobnú sumu vrátiť. Ak ste podnikateľ či živnostník, musíte byť väčšinou povinne vybavení registračnou pokladňou s európskymi parametrami. Ako často sa však stáva, že pri otázke „Dá sa platiť aj kartou?“ zavrtí predavač alebo čašníčka hlavou? Až príliš často.

Cena za platobné terminály nemusí byť vysoká – niekoľko desiatok eur mesačne za prenájom a určité percentá z transakcie. Avšak – dá sa s poskytovateľom dohodnúť na lepších podmienkach, napríklad od určitej mesačnej výšky obratu vám môže nájomné odpustiť. Podľa bankových údajov bolo za rok 2013 u nás vyše 40 tisíc POS terminálov. Dnes je to číslo určite vyššie, ale stále nie každá prevádzka je týmto zariadením vybavená.

Tak si vymenujme dôvody, prečo na prevádzke platobného terminálu profitujete aj vy ako podnik a aj váš zákazník. Tak za prvé – riešenie ako napríklad erPAY v sebe kombinuje platobný terminál a zároveň aj funkcie europokladne. O legálnosti transakcií niet pochýb, všetky pohyby sú prehľadne uchovávané v databázach a môžete sa k nim dostať online. Z pohľadu zákona je všetko v najlepšom poriadku.

V takomto termináli môžete naúčtovať aj hotovostné platby. Veľmi zaujímavá je možnosť bezkontaktnej platby, čoraz viac obľúbenejší spôsob pri platení malých súm. Nič rýchlejšie v súčastnosti skrátka neexistuje.

Terminál je menší ako klasická europokladňa. Dá sa nosiť na opasku, zmestí sa do auta (užitočné pre taxikárov) a podobne. Obsluha je nenáročná, systém je ľahko pochopiteľný a prijíma aj darčekové či zľavové poukážky, elektronické stravenky, dokáže si poradiť aj v platbe v cudzej mene. Dokonca sa cez neho dá dobíjať kredit u mobilného operátora alebo sa dá rozšíriť o aplikáciu Národnej bločkovej lotérie.

A teraz sa dostávame, prečo je pre zákazníka zaujímavejšie platiť bezhotovostne (a prevádzky s touto ponukou získavajú výhodu pred konkurenciou). Z pohľadu prostého človeka sa vám stenčí peňaženka, nemusíte sa zaoberať drobnými mincami. Ako píšeme vyššie, nemusíte platiť za výbery z bankomatu a dostávate určitý cashback (nie je to pravidlo u každej banky, na druhej strane existujú vernostné programy – zbieranie bodov za určité prekonané limity a s tým spojené odmeny).

Z pohľadu bezpečnosti je platobná karta určite ďaleko pred hotovosťou. So stratenými alebo ukradnutými peniazmi väčšinou nič nenarobíte, kartu ľahko zablokujete jedným telefonátom. S kartou sa môžete „vykúpať“, napríklad keď zmoknete alebo ju zabudnete pri praní vo vrecku. Maximálne zničíte čip, banka vám operatívne vystaví novú kartu. S kartou sa dajú riešiť rôzne poistenia, internetové platby a pri platbe môžete ísť dokonca do mínusu (ak máte na nej nastavený debet).

O autorovi Pozrieť všetko

admin