Nikola Tesla predstavil bláznivú budúcnosť

Nikola Tesla

Nikola Tesla

Tesla bol muž, ktorý svojím výskumom striedavého prúdu spustil druhú priemyselnú revolúciu.

Každý kto o Nikolovi Teslovi počul vie, že to bol chlapík, ktorý ďaleko predstihol jeho dobu. Hŕba jeho futuristických predpovedí – napríklad, že budeme na diaľku komunikovať s prístrojmi, ktoré sa nám zmestia do vrecka – sa splnili. Áno, na smartfón myslel už v roku 1901.  Iné jeho sny – ako napríklad motor využívajúci planetárny magnetizmus – sme zatiaľ nerozlúskli. No i tak bol tento podivín autorom mnohých vynálezov a teórií. Hovorí sa, že keď tohto rodeného Srba a naturalizovaného Američana pochytila múza, tak nespal celé dni.

Predpovedal bezdrôtový internet a vynašiel rádio. Vlastne toho vynašiel o dosť viac… a pri niektorých veciach sa dostal do ostrého konfliktu s vtedajšou vedeckou obcou, nemusel sa napríklad aj s Edisonom. Niektorí vravia, že boli arcinepriatelia, iní že boli obchodní rivali, treba však pripomenúť, že spolupracovali na návrhu dnešných generátorov. Na druhú stranu mal pár „veselých“ historiek s Markom Twainom a inými susedmi, ktorí sa báli, že svojimi pokusmi raz zbúra polku Manhattanu.

Génius a čudák

Tesla mal úžasnú fotografickú pamäť, takže po prečítaní knihy si dokázal vybaviť obraz každého hoci aj nepodstatného detailu. Preto napríklad ovládal aj sanskrit. Jeho mozog bol vôbec zvláštny, ako dieťa mával napríklad často nočné mory – čo sa premietlo do neskoršej insomnie. Taktiež mal niekoľko obsesií (divíte sa, že v seriáloch alebo filmoch ich má dnes každý vedec?) – fascinovali ho čísla 3 a 18, puntičkársky nechal drhnúť jedáleň pred večerou, vyhýbal sa kruhom, šperkom a niektorým účesom.

Okrem vedeckého prínosu svetu bol aj veľmi zaujímavou postavou, takpovediac prototypom vedca – čudáka (slušne povedané). Čo sa týka elektriny bol nesporne génius, čo sa týka jeho finančnej gramotnosti, tak bol na tom zle. Žil neustále zadĺžený, nedokázal monetizovať svoj úspech, vyplytval prostriedky na ťažko zrealizovateľné projekty a nakoniec zomrel v chudobe. Bolo to jeho presvedčenie, nikdy nezhŕňal peniaze k sebe. Radšej ich míňal na veci ako veľká veža na Long Islande, ktorá  mala prenášať elektrinu vzduchom (tento nápad zapadol, cez Prvú svetovú vojnu vežu zbúrali).

Legenda hovorí, že sa narodil uprostred silnej búrky, čo pôrodná baba komentovala ako zlé znamenie. Jeho mama sa však nedala a vyhlásila, že malý Nikola bude dieťa svetla. A naozaj, osud sveta mu naozaj nebol ľahkostajný, usiloval sa najmä o dokonalý obnoviteľný zdroj energie a trápilo ho míňanie fosílnych palív v čase, keď ich na Zemi bol ešte dostatok.

Kde sa dá dotknúť minulosti

Nikola Tesla sám seba považoval za humanistu, ale niektoré zlé jazyky poukazujú na priateľstvo s ľuďmi, ktorí mali v minulosti prepojenie na nacistickú ideológiu. Pravdou je, že vo svojich textoch je ozaj humanistom, zlé svetlo sa na jeho pamiatku snažia vrhnúť skôr všelijaké vymyslené internetové hoaxy. Tesla možno nebol bezchybný chlapík, ale doboví svedkovia vraveli, že mal veľmi prešpekulovaný a zvláštny zmysel pre humor.

Zomrel v roku 1943, v požehnanom veku 86 rokov. Aj tak sa nájdu ľudia, ktorí špekulujú, či nebol zavraždený. Ale tak to chodí u mnohých slávnych osobností. Mimochodom, po jeho smrti FBI zabavila všetky jeho veci „aby sa nedostali do nesprávnych rúk“, hoci podľa práva mala na neho právo jeho rodina, poprípade múzeá. Niektoré veci sú dodnes stále v správe americkej vlády. Niektoré predmety možno vidieť v jeho belehradskom múzeu, ktoré je pre nás dosažiteľné napríklad cestou na dovolenku k chorvátskemu moru.

Existuje ešte jedna cesta, ako sa dotknúť atmosféry Teslových čias aj u nás na Slovensku – a síce v Bratislave, konkrétne v Ružinove. Priamo oproti Radošinskému naivnému divadlu môže návštevník nájsť tabuľu Questum, ktorá oznamuje, že v pomerne veľkej pivnici domu sa nachádza zábavné centrum s escape roomami alias Únikovými miestnosťami. Jedna z nich nesie názov Tajomstvo Nikola Teslu a okrem teslovských reálií tu človek nájde aj teslovské hádanky. Na ich vyriešenie dostane návštevník hodinu. Zohraný tím s priemerne inteligentnými a hlavne spolupracujúcimi ľuďmi by to mal zvládnuť a vyriešiť tajomstvo nesmrteľného Nikolu.

Tajomstvo Teslu

O autorovi Pozrieť všetko

admin