Office 2019 bude zrejme posledným svojho druhu

MS Office 2019

MS Office 2019

Aj Microsoft má svoje sny. Napríklad, že všetkých účtovníkov a úradníkov zvyknutých 20 rokov na ten istý systém, jedného dňa konečne vyženie na cloud a skončia časy „one-purchased“ kópií Office balíkov.

Zatiaľ sa tak nestane – plánovanú loď 2019 bude možné zakúpiť klasicky jednorazovo – s 5 ročnou podporou. Najnovší balík MS Office 2019 je plánovaný nieked na jeseň 2018. Prichádza logicky opäť po troch rokoch (2010, 2013, 2016…). A áno, viac než samotné novinky a funkcie, veľa ľudí zaujíma celková filozofia – naozaj sa stane naša virutálna kancelária platenou službou? Microsoft už predstavil svoju víziu služby Microsoft 365, kde bude používanie operačného systému a kancelárskeho balíka za mesačný poplatok, ľudových 20 dolárov (ročne to však už vôbec nie je ľudová suma).

Dôležitý fakt je aj ten, že Office 2019 nebude podporovaný na nižšom Windows ako na desiatkach. V slovenských médiách sa písalo, že na sedmičkách a osmičkách nový Office vôbec nepôjde. Nainštalovať a spustiť zrejme nejak pôjde, ale nebude tu žiadna podpora – majitelia Windows 7 a Windows 8.1 majú používať „starý“ (dnes ešte aktuálny) MS Office 2016. Bude tu aj verzia pre Mac, pričom sa Microsoft nechal počuť, že bude preferovať subscriberov pred majiteľmi jednorazovej kópie (nech už to znamená čokoľvek). A čo príde po 2019-tkach… už nebude viac „perpetual Office“ (trvalá licencia bez expirácie).

Takže o polroka tu máme nový Office, ktorí zrejme insideri už pilne testujú v preview verzii. A čo prinesie nového? Výpočet noviniek nie je vôbec dlhý (v najbližších mesiacoch sa má zoznam rozšíriť). Zatiaľ sa vie o vylepšenej práci s perom (stylusom) na dotykových obrazovkách, nové – jednoduchšie animácie v PowerPointe, nejaké nové vzorce a grafy v Exceli, updaty v oblasti bezpečnosti a hlasového ovládania… skrátka, mierny pokrok v medziach zákona. No i tak čakáme veľkú vec ako zvyčajne, veď ostatne, na Office beží celá naša civilizácia, ak sa môžeme takto expresívne vyjadriť.

O autorovi Pozrieť všetko

admin