Parné čistenie: ekologické, zdravé a nie najdrahšie

Parné čistenie

Čistenie parou poznáme už 150 rokov, vždy bývalo praktické, aj keď ho nadlho zastúpilo chemické čistenie.

Teraz sa však vracia do módy – čistenie obyčajnou vodnou parou je totiž lákavé pre všetkých čo sa zaujímajú o čistotu svojho domova a tým pádom aj o svoje zdravie. Parné čističe sú:

  1. Všestranné. Postupne je možné horúcou parou čistiť takmer všetko, nielen drevené parkety ako v minulosti. Čalúnenie, zrkadlá, autopoťahy (alebo trebárs pneumatiky miesto klasickej vapky), umývadlá, koberce, skrinky, kamenné podlahy, dosky, mikrovlnky, okná… Univerzálnosť spočíva nielen v čistení, ale aj v prirodzenej dezinfekcii.
  2. Para nezanecháva šmuhy. Nerozmazáva špinu po sebe ako mastná handra, pri troche zručnosti ostane po vás čisto ako po profesionálom upratovačovi. Parný čistič na podlahy je už neoddeliteľnou pomôckou profesionálnych firiem, ktoré čistia pracoviská.
  3. Moderné prístroje sú skladné. Malé rozmery, nástavce a doplnky – dnešný parný čistič sa dokáže dostať takmer všade, aj na miesta, kam sa bežne nedostanete. Efektívnosť čistenia je na vysokej úrovni.
  4. Stačí voda z kohútika. A tá je našťastie stále skoro zadarmo. Je to jediná náplň, čiže ekonomická prevádzka parného prístroja je zrejmá. Vody netreba obrovské množstvo, ale to zbadáte, keď vytiahnete nádržku z čističa.
  5. Zabíja baktérie. Ako vieme, baktérie nemajú radi vysokú teplotu a ničia sa už aj pod nižšími teplotami ako je bod varu. Para zabíja mikróby a alergény a to je opäť dôvod prečo je domácnosť (alebo iný priestor) zdravá.
  6. Nepopálite sa chémiou. Tá môže spôsobovať bolesti hlavy, alergiu, astmu, reakcie kože – para je láskavejšia, vlastne je neviditeľná. To čo vidíme a voláme para je voda, ktorá sa zráža vo vzduchu pri chladnutí.
  7. Životné prostredie. Na výrobu chemikálií treba zdroje, priemysel. Tento krok však vynecháte – a do kanalizácie vytečie len špinavá voda, opäť žiadne chemikálie. To je veľmi ekologické.
  8. Čistíte, to čo máte. Plesne, prach, pevné nečistoty, roztoče, choroboplodné zárodky. Stačí jeden parný mop – o to predsa ide.

O autorovi Pozrieť všetko

admin