Bez čoho sa nezaobíde najslávnejší agent Jeho veličenstva? Bez rýchlych áut, krásnych žien… a bez nekonečnej hráčskej vášne. Filmové scény z kasín sú legendárne. James Bond sa riadi heslom: riskuj, alebo stratíš šancu. Tu je 5 jeho najslávnejších hier na striebornom plátne.
Dr. No (1962) – Chemin de Fer
Hneď v úvodnom filme prichádza prvá herná scéna. Klasické kasínové hry, starožitný nábytok, koktejly, francúzsky hovoriaci bankér. Nad stolom so starou francúzskou hrou Chemin de Fer (z ktorej sa vyvinul Baccarat) plávajú oblaky cigaretového dymu. Neznámemu švihákovi sa darí. Dáma v červenom sa hrabe v šekovej knižke a švihák k nej prehodí: “Obdivujem vašu odvahu.” “A ja zase obdivujem vaše šťastie,” odpovie dáma, “pán…?”. A vtedy zaznie klasická bondovská hudba a Sean Connery na plátne prvýkrát prednesie legendárnu hlášku: “Bond. James Bond.” Dáma (Sylvia Trench) zvyšuje stávky, ale tajný agent 007 musí odísť. Narýchlo si dohodne so Sylviou rande a beží zachrániť svet.
Casino Royale (2006) – Poker
Film s Danielom Craigom sa vracia ku koreňom a opisuje prvú misiu mladého agenta 007. Názov prezrádza, že celý film sa točí okolo pokrovej hry, ktorú usporadúva Le Chiffre (majiteľ kasína), ktorý je zhodou okolností bankárom svetového terorizmu. Craig sa díva do slepého oka zloducha a hrá hru nervov. V kasíne je viac ochrankárov ako zvyčajne, chlapík s balíčkom tradične prechádza do francúzštiny a Jamesa Bonda príde pobozkať krásna dáma s obrovským dekoltom, v skutočnosti vládna účtovníčka, ktorá má dohliadnuť, aby agent neprehral príliš veľkú sumu z účtu daňových poplatníkov Británie. Márna snaha, obaja hráči sú rozhodnutí vybičovať bank na maximum.
Diamanty sú večné (1971) – Craps
V tejto klasickej bondovke s pašerákmi diamantov sa Sean Connery ocitne rovno v rakvi. V kasíne sa radšej predstaví menom svojho protivníka: “Franks. Peter Franks.” Hrá sa Craps v Las Vegas, atmosféra je typicky vegasovská. Bond okamžite pritiahne pozornosť krásavice s výstrihom vo fialových šatách Plenty O’Toole (slovná hračka v angličtine). Ponúkne sa, že mu pomôže hádzať kocky a vzápätí sa naoko naštve, keď zistí, že jej nový priateľ v skutočnosti nie je žiadny nováčik. Bond vyhráva 50 tisíc dolárov a dáva 5 šarmantnej pomocníčke, ktorá sa okamžite zavesí na jeho rameno a agent 007 opäť skóruje.
Zlaté Oko (1995) – Baccarat
James Bond v podaní Pierca Brosnana tentokrát prevetrá monacké superkasína. Personál luxusných podnikov ho dobre pozná a Bond oprašuje svoju francúzštinu. V kasíne je množstvo detailov ako v predchádzajúcich filmoch a Bond po vreckách obleku opäť nosí lístočky s telefónnymi číslami. Hrá proti nymfomanke Xénii, ktorá fajčí cigaru a pracuje pre ruskú mafiu, ktorá sa zmocnila útočného satelitu Zlaté oko. Iskrí to, Bond flirtuje, vyzerá to, že Xénia s ním drží krok. Pozrú na karty a Xénia je vyvedená z miery – Bond má zase raz šťastie.
Chobotnička (1983) – Backgammon
Herci sa menia (Bonda hrá vo svojom šiestom filme Roger Moore), ale inak je všetko pri starom – zlodeji diamantov, šialený sovietsky generál, mŕtvi agenti a nebezpečná žena s tetovaním chobotničky. Backgammon sa v kasínach normálne nehráva, ale Kamal Khan, afghanský princ v exile túto hru miluje… a má vlastné podvodnícke kocky. Bond musí do banku vložiť vzácny šperk a s ľadovým pohľadom použije kocky svojho súpera. Drzo si nechá vyplatiť výhru v hotovosti a indický ochrankár zloducha od hnevu rozdrví kocky na prach.
Samozrejme, James Bond je fiktívna postava, ale jeho predstaviteľov vídať v kasínach, ktoré vyvinuli rafinované techniky ako chrániť celebrity pred pozornosťou bulvárnych novinárov. Traduje sa historka ako sir Sean Connery raz v talianskych Alpách dva razy stavil na sedemnástku a dva razy prehral. Tretí pokus mu vyšiel – načo výhru štvrtýkrát stavil na to isté číslo – a opäť vyhral.
Sir Roger Moore v mladosti často hrával ruletu a Blackjack a v rozhovore sám seba nazval “totálnym blbcom”, pretože to preháňal. Vraj ho vyliečilo to, že jeden jeho priateľ bol majiteľ kasína a Rogerovi miesto ozajstných cashom krytých žetónov dal detské atrapy ako z hry Monopoly. Po dvoch dňoch sa to sirovi Moorovi zunovalo a dal na slová svojej manželky, aby hranie obmedzil. Ale ako hráča ho zobrazovali režiséri aj v iných filmoch, nielen v Jamesovi Bondovi.
Obrázok z je filmu Thunderball (1965)