Svetom prebehla stručná správa. Vo veku 65 rokov zomrel na rakovinu spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen. Miliardár, filantrop, investor a technológ. A mimochodom, docela zaujímavý chlapík.
Samozrejme, ako jeden z najbohatších ľudí na svete (majetok v hodnote 20 miliárd), Paul si mohol kúpiť čokoľvek. Jachty, špičkové športové kluby, drahé maľby. Legendárna bola jeho záľuba v „hračkách, podobne ako u Elona Muska, všetko v obrovskom rozmere. Patrí sa povedať, že veľké sumy míňal podobne ako Bill Gates na charitu – vzdelanie, humanitnú pomoc, výskum, ochranu prírody a podobne.
Apropo, keď sme pri tom Billovi Gatesovi. Paul Allen sa vždy spomína v súvislosti s Billom a Microsoftom, hoci z firmy odišiel ešte v 80-tych rokoch. S Gatesom bol Allen podobné duo ako Jobs-Wozniak v Apple. Bill bol ten, ktorý často kričal na podriadených a tlačil káru dopredu. Allen bol ten tichý pokojný chlapík, ktorý do firmy vnášal nápady a istotu. Stretli sa keď mali len 14 a 12 rokov.
Spolu sa aj „vykašľali“ na výšku, aby sa mohli venovať len firme. Tento príbeh je chronicky známy – ako mladí chlapci nechali školu, aby sa stali programátormi a zmenili celý svet. Nakoniec, malý Paul Allen sa intenzívne „vzdelával“ v univerzitnej knižnici už od siedmich rokov – jeho otec tam robil riaditeľa a jeho malý syn sa nevedel odtrhnúť od knižiek. To bolo ešte v dobe, keď sa pohŕdalo nerdami a populárni boli skôr športovci alebo speváci. Až časom sa prišlo na to, že títo okuliarnatí nepraktickí „šprti“ vlastnia miliardové firmy.
Mimochodom, bol to Allen, ktorý kúpil operačný systém Q-DOS za 50 tisíc dolárov. Ale podobná historka sa viaže aj k Windows a iným produktom – Microsoft bol vždy skvelý v obchode. Ako 30-ročný bol Paul Allen miliardár – a prvýkrát mu diagnostikovali rakovinu. Vtedy sa mu vraj obrátil život naruby a uvedomil si plno vecí. Odišiel z Microsoftu, no zvučné značky zakladal naďalej. Priebežne tiež vyťahoval z morského dňa vraky slávnych lodí, čo bol len jeden z jeho nezvyčajných koníčkov.
Aj ďalšie fakty z Allenovho života sú veľmi známe. Jeho záľuba v lietaní, dokonca v lietaní do vesmíru vyvrcholila prvým súkromným letom do kozmu. Mal aj zbierku funkčných lietadiel z Druhej svetovej vojny. Allen zakladal múzeá, ale venoval sa aj popkultúre. Skúsenosť s chorobou ho nútila prežiť život naplno. Asi aj preto hral v rockovej kapele spolu s gitaristom z Eagles, a aj preto išiel jeho vlastnoručne napísaný životopis na dračku. Nuž a vždy dával veľké sumy na výskum, hoci aj na tak bizarne znejúce témy ako rekonštrukcia ľudského mozgu.
Nakoniec sa tá istá choroba, ktorú mu diagnostikovali v mladosti, vrátila o 30 rokov neskôr. Predtým ale prešiel celý ten bohatý film o maličkej firmičke s 15 zamestnancami, ktorú chcelo kúpiť IBM a ktorá nakoniec ovládla (aspoň v určitom zmysle) svet.