Photoshop môže používať každý. Ak má vôľu sa učiť

Photoshop

Je to komplexný nástroj, pravda. Veľa ľudí odrádza – ak raz však seriózne s Photoshopom začnete – zamilujete si možnosť urobiť v ňom prakticky akúkoľvek grafiku.

Žiadny iný nástroj nie je tak dlho vo vývoji a neposkytuje také široké možnosti. A načo je vlastne tento program od Adobe dobrý a kto všetkok ho využije?

  • Web dizajn. Na ozaj profesionálny a hlavne vlastný vzhľad si nevystačíte so žiadnym nástrojom na tvorbu www stránok. Tie treba naplniť obsahom – tonami grafiky. A tá nevzniká väčšinou inde než v Photoshope.
  • Výroba grafiky. Čokoľvek potrebujete – knihy a časopisy, letáky, vizitky, vstupenky, čokoľvek, čo sa tlačí na papier, ale aj čokoľvek čo ostáva iba v digitálnej forme – na 90% je urobené vo Photoshope. A tých zvyšných 10% tvoria aplikácie, ktoré sa na Photoshop vo všetkom ponášajú.
  • Fotografia. Len ozaj skúsený fotograf s technikou v cene auta tvorí fotografie typu shoot & go, tzn. také, ktoré vyzerajú dobre aj bez úpravy. Aj časopis National Geographic, ktorý sa hrdil, že fotky neupravuje, už priznal, že istá miera editácie je nutná… Čo by robili fotografi bez Photoshopu? Ich fotky by boli mdlé a nevýrazné.
  • Tvorba videa. Hoci na video Photoshop nie je stavaný, aj má svoje slovo. Jednotlivé snímky je možné editovať aj v aplikácii a pomocnú grafiku (ako napríklad úvody a všelijaké pomocné flashe) urobíte šikovne tiež v programe, ktorý bol pôvodne určený len na editáciu fotografií. Youtuberi, ktorí majú vo videách schopnú grafiku, používajú aj profi appky na jej výrobu.
  • Oživenie starých fotiek. Skeny starých fotiek nevyzerajú dobre – potrebujú vniesť život, výraz, energiu. Bez vhodného nástroja sa neobídete.
  • Plagáty. Schopnosť upútať na prvý pohľad dosiahnete klasickým plagátom – ktorý pravdepodobne vzišiel z výroby vo Photoshope alebo možno v Illustratore, čo je sesterská appka z tej istej rodiny.
  • Influenceri na sociálnych sieťach. Zdá sa, že väčšina Instagramerov a pod. si vystačí s kvalitným foťákom v telefóne a filtrami, ktoré ponúka daná sociálna sieť. Ale v istom momente, keď váš účet má už naozaj veľa sledovateľov a potrebujete ho sprofesionalizovať, začne byť Photoshop veľmi nápomocný – oveľa viac presahujúci možnosti online nástrojov, ktoré sú predsa len preddefinované napevno.
  • Umelci. Dnešní artisti sú digitalizovaní – majú grafické tablety, optiké perá, čo nepíšu… Nakresliť napríklad komiksovú knihu je robota na niekoľko mesiacov až rokov.

O autorovi Pozrieť všetko

admin