Pigmentové škvrny – vznik, prevencia, zmiernenie prejavov

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sa objavujú na koži a ich počet s pribúdajúcim vekom rastie. Tento charakteristický kožný prejav je zväčša získaný – vzniká z rôznych príčin, no jednou z tých hlavných je pôsobenie slnečných lúčov na pokožku.

Oblasti výskytu pigmentových škvŕn

Pigmentové škvrny sú typickým kožným prejavom predovšetkým u starších ľudí (nad 50 rokov). Často sa objavujú v oblasti chrbta, hrude či na vonkajšej strane rúk. Pigmentové škvrny sa však môžu týkať aj mladšej generácie. Zvýšená pigmentácia v tomto prípade môže naznačovať predčasné starnutie pokožky ľudí mladších ako 50 rokov. Zasahuje najmä tvárovú časť, konkrétne oblasť čela, nosa, líc či hornej pery.

Čo spôsobuje zvýšenú pigmentáciu?

Za pigmentáciu kože sú zodpovedné melanocyty, bunky produkujúce kožný pigment melanín. Tento pigment sa v pokožke vyskytuje celkom bežne. Nadmerná produkcia melanínu však spôsobuje hyperpigmentáciu, inak povedané pigmentové alebo starecké škvrny. Rozlišujeme však aj opačným extrém, teda nedostatok melanínu – vtedy hovoríme o lokálnej či rozšírenej hypopigmentácii alebo depigmentácii, známejšej ako vitiligo.

Pigmentácia kože úzko súvisí s rovnováhou vitamínov a enzýmov. Nedostatok vitamínov A a C nadmernú tvorbu melanínu podporuje, zatiaľ čo nedostatok vitamínu B prirodzenú tvorbu spomaľuje. Mieru aktivity melanocytov však ovplyvňujú aj hormóny nadobličiek, pohlavné hormóny alebo aktivita štítnej žľazy.

Výskyt hyperpigmentácie a stareckých škvŕn

Pigmentové škvrny sa môžu objaviť na koži v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, počas tehotenstva (tzv. tehotenská maska), bývajú však aj sprievodným javom ochorení ženských pohlavných orgánov a štítnej žľazy. Starecké škvrny sa pomerne často vyskytujú u ľudí trpiacich chronickými ochoreniami a ochoreniami nervového systému, prípadne u pracujúcich, ktorí manipulujú s chemickými látkami. Okrem toho sa hyperpigmentácia objavuje na miestach zranení, v oblastiach, kde došlo ku prejavom kožných ochorení, bodnutiu hmyzom prípadne kontaktu s niektorými druhmi rastlín. Veľký vplyv na vznik pigmentových škvŕn na tvári a končatinách má slnko.

Pigmentové škvrny – prevencia a liečba

Prevencia vzniku pigmentových škvŕn spočíva najmä v dostatočnej ochrane pokožky pred slnečným žiarením. Odporúča sa používať overený opaľovací krém s ochranným faktorom 30 a viac, ktorý pokožke poskytne komplexnú ochranu pred UVA aj UVB žiarením. Samotnú liečbu pigmentových škvŕn, respektíve zmiernenie prejavov tohto stavu kože, je vhodné najskôr prekonzultovať s ošetrujúcim lekárom, respektíve dermatológom. Dermatologické ošetrenie môže spočívať v aplikácii chemického peelingu alebo laserovej terapie. V oboch prípadoch je cieľom odstrániť odumreté bunky kože a stimulovať rast nových a zdravých kožných buniek. Obe metódy by však mali prebiehať pod dozorom odborníka, pretože okrem pozitívnych účinkov môžu v niektorých prípadoch nepríjemne podráždiť pleť.

O autorovi Pozrieť všetko

admin