Podpora Visty potichu skončila. Málokomu je za ňou ľúto

Windows Vista

Windows Vista

Windows Vista si vo svojej dobe vyslúžil povesť možno najhoršieho Windowsu v histórii. O to viac, že sa táto verzia nachádzala medzi „XP-čkami“ a „Sedmičkou“, ktoré naopak – patria k historicky k najlepším operačným systémom. A pred pár dňami ju Microsoft oficiálne pochoval – skončila aj posledná forma podpory tomuto operačnému systému.

V roku 2016 ju vraj používalo len 0,7 % zo všetkých užívateľov oficiálnych Windows. To je veľmi málo, keď uvážime, že pomerne veľa konzervatívnych ľudí má sklony používať ten istý systém dlhšie. O hlavnú podporu prišla Vista už pred piatimi rokmi. Ale Microsoft ešte vydával bezpečnostné opravy, tzv. extended support. A ten je od apríla 2017 už tiež minulosťou.

Od Visty však nezáviseli ani bankomaty ani roboty v automobilkách – systém naozaj nebol veľmi dobrý. Teraz si ako autor článku dovolím malú subjektívnu odbočku – Vistu som kedysi dostal predinštalovanú na notebooku, kde nemala čo hľadať. Možno preto som proti nej taký zaujatý. Bolo to peklo… počítač bootoval štvrťhodinu a stranu som tlačil celú večnosť. Neskutočná pomalosť, pritom disk sa non-stop točil a niečo robil, aj keď užívateľ odpočíval. A inštalačka bola klasicky na skrytej partícii, takže normálny človek bez odbornej pomoci nevedel nič ani opraviť. Aký to bol rozdiel, keď som si nainštaloval Windows 7 a zrazu všetko behalo skoro vesmírnou rýchlosťou… A po 10 rokoch so „Sedmičkami“ stále nemám nijaký problém.

Oficiálne dôvody neúspechu Visty sa rôznia. Mnohí sa zhodnú, že systému neprospeli kozmetické zmeny v interface, ale to bol stále detail v porovnaní s pomalosťou a mizernou prácou s pamäťou a diskami. Veľkým problémom bol User Account Control, funkcia, ktorá mala zlepšiť bezpečnosť počítača, ale v praxi užívateľa len znechutila. Nočnou morou boli aj ovládače pre rôzne zariadenia na počítači – ak ste mali niečo len trošku „exotickejšieho“, tak ste určite strávili zopár nocí bezcieľnými pokusmi rozchodiť to. Hráči bolo v období Visty s pocitom, že PC-čká zaostávajú za konzolami a nútenie k upgradom a aktualizáciám sa tiež stretlo s veľkým odporom. Keď si človek spomenul na staré dobré časy s „XP-čkami“, niet divu, že ste túto verziu preskakovali.

A pre Microsoft to bolo veľké poučenie – odvtedy už nevydali mizerný systém, ak nepočítame veľkú kontroverziu s chýbajúcim Štart tlačítkom na „Osmičkách“ (opravené vo verzii Windows 8.1).

O autorovi Pozrieť všetko

admin