Prečo ísť do Tatier? Lebo sú krásne

Hotel Slovan

Uplynulé dva roky cestovateľom za krásou, oddychom, zdravím, či zážitkami – veľmi nepriali. O to viac dôvodov je prečo si urobiť čas a podľa svojich možností navštíviť naše najkrajšie (najmenšie na svete) veľhory. Vysoké Tatry: symbol Slovenska a destinácia číslo jedna u nás.

Raj pre milovníkov chát. Tých vysokohorských je trinásť a navštíviť každú z nich je zážitok – celý život môžete hovoriť, že bol som tam a tam. Údolia pod horami, samozrejme, sú posiate chatami, ktoré sú k dispozícii na krátkodobý prenájom za účelom dovolenky. Ak hľadáte niečo kvalitnejšie, luxusná chata Vysoké Tatry vás určite nesklame.

Športovci si balia výbavu naviac. Od roku 1970 sa Tatry stali svetoznáme vďaka zimným športom, tie sa tu, samozrejme, pestujú oveľa dlhšie (a nielen zimné). Množstvo zjazdoviek, klzísk, stien pre skialpinizmus – nájde si tu svoje amatér aj profesionál. Vysokohorské nosičstvo sa dá tiež považovať za šport – a pekne náročný. Športovci, či už naši alebo zahraniční, často vyrážajú z hotela Slovan.

Omračujúca príroda. Desiatky horských plies, končiarov, jaskýň, vodopádov, hlboké lesy a zasnežené svahy, kde tu zahliadnete divú zver, množstvo stop a čerstvý vzduch. Niet divu, že Tatry si všímajú aj zahraničné bedekre.

Klíma. Do Tatier sa chodí aj za zdravím – na vzduch, ďalej od civilizácie, za pohybom, kúpeľmi a welnessami. Pobyt v lese zresetuje človeka, ktorý má napríklad komplikácie po covide a v niektorých jaskyniach je často najzdravší vzduch na svete. Minerálne pramene sú súčasťou Tatier odkedy sa o nich vedú písomné záznamy. Luxusné apartmány Vysoké Tatry ponúkajú svieže zdravé ubytovanie na dotyk s prírodou.

Základňa pre turistov. Vo Vysokých Tatrách je niekoľko stoviek turistických chodníkov s rôznou obtiažnosťou a bezpečnosťou, na peších turistov tu myslí každý odkedy vystúpite vo vlaku trebárs v Štrbe alebo maličkej staničke vo Vyšných Hágoch.

Je čo vidieť a čo fotiť. Ak ste profesionálny fotograf, Tatry musíte navštevovať pravidelne. Ak ste úplny amatér, alebo len chcete fotku na Instagram – platí to isté. Tatry ponúkajú krásne scenérie, ale aj krásne detaily, výhľady zdola aj zhora (stačí sa vyviesť lanovkou), ale aj múzeá, galérie a iné atrakcie, ktoré nájdete na rôznych stránkach alebo ich už poznáte.

História a národný symbol. Milovníci histórie nájdu na streche Slovenska množstvo vecí na videnie, lebo aj tu sa často – možno v malom – lámali dejiny. Tatry sú náš symbol, kto vládne Tatrám a Váhu, vládne našej malej krajine – a dnes sme to my všetci.

O autorovi Pozrieť všetko

admin