Prečo je upratovanie po rekonštrukcii náročnejšie

Rekonštrukcia

Rekonštrukcie domov sú potrebné, ale občas aj neobľúbené – keď si zútuľnujete alebo opravujete dom, na istý čas ho urobíte menej pohodlným.

Neporiadok sa snažíte minimalizovať už počas samotných prác, no poriadok je často tou poslednou vecou, ktorou sa (pochopiteľne) robotníci zaoberajú. Jednak na to nemajú čas, zdržiavalo by ich to od roboty – a mať v zmluvách klauzulu o upratovaní u nás naozaj nie je zvykom.  Takže robotníkoch nastupujú upratovacie čaty a upratovacie služby.

Energia, čas, rozmer plochy a náklady. Na čo po takej rekonštrukcii musíte ešte myslieť?

  1. Po maliaroch (ale aj po prácach s maltou) treba často oškrabovať zaschnutú hmotu, čo je prácne aj časovo náročné – a nedá sa často uľahčiť.
  2. Pri murovaní sa spotrebuje väčšie množstvo vody a rekonštrukcia domov či bytov väčšinou obnáša dosť vlhkosti pri procese. Je treba myslieť na vysúšanie, či už prístrojmi, alebo aspoň prirodzene vetraním.
  3. Okná, dvere, sklenené steny nestačí iba umyť jarovou vodou. Treba pozerať napríklad po spomínaných kvapkách malty a farby.
  4. Zvýšená prašnosť. Po rekonštrukcii radšej zvážte pobyt na určitých miestach (pre ľudí aj domáce zvieratá), pretože prachu je dočasne viac. V kobercoch napríklad prach nevidíte, ale je tam – zvlášť dôsledné tepovanie sa odporúča po každej rekonštrukcii.
  5. Zabezpečte si odvoz väčšieho množstva odpadu. Stavebný odpad nepatrí do smetiakov… rovnako ako starý nábytok, vytrhané parkety a tak ďalej. Stojí za zváženie väčší kontajner.
  6. Zvláštne čistenie vyžadujú elektrické prístroje v dome. Lampy, zástrčky, ohrievače a klimatizácie sa síce počas rekoštrukcie buď odmontúvajú alebo zakrývajú, ale aj tak bývajú znečistené viac než normálne.

Ako pri iných veciach, aj pri rekonštrukcii platí, že prevencia sa vždy hodí. Mať dopredu fólie, pásky, väčšie nádoby na odpad, arzenál rôznych čistiacich prostriedkov a upratovacia firma s dohodnutým termínom to istia.

O autorovi Pozrieť všetko

admin