Prečo sa ľudia boja práve pavúkov a nie iného hmyzu, ako napríklad motýľov?
Psychológiva tvrdia, že je to v našich mozgoch zafixované desaťtisícmi rokov skúseností, keď najmä v exotických častiach sveta boli pavúky často pôvodcami chorôb, alebo aj smrti. Preto sa veľmi veľa ľudí pavúkov neustále obáva, sú zdrojom nočných mor, arachnofóbie. Podobne sú na tom aj hady. Zdroj informácií o tejto problematiky je časopis Evolution and Human Behavior.
Ľudský vizuálny systém si jednoducho udržiava vrodené mechanizmy, aj keď už bezprostredne už nie sme pod „hrozbou“ pavúkov (neplatí všade na svete, a už vôbec nie u hmyzu ako takého – veď len v Afrike majú muchy tse-tse na svedomí asi 400 tisíc ľudí, ktorí podľahnú malárii prenášanej hmyzom). Pavúky momentálne majú na svedomí ročne „len“ 200 úmrtí – ale v minulosti to bolo oveľa viac. Uštipnutí pavúkmi, ktoré sa prejavia na človekovi, je ročne asi 40 tisíc. Najstarší hmyz, ktorý sa dochoval do dneška v jantárových a podobných nálezoch, má desiatky miliónov rokov.
Dvojica výskumníkov Joshua New an Tamsin German z University of California v Santa Barbare tvrdia, že ak človek kráča po koberci, je oveľa väčšia šanca, že spozoruje drobučkého pavúka, ako iné nebezpečenstvo, napríklad ihlu. Pretože ihla je moderný predmet. Duo psychológov vymyslelo test pre stovky študentov, kde na obrazovkách na pár zlomkov sekundy ukazovali obrysy rôznych objektov (vyštvorčekovaných ako na kockovom papieri). Väčšina objektov študentom unikala, ale pavúci, hoci sa objavili len na pár milisekúnd, boli pri testovaní veľmi ľahko spozorovaní. Ľudský mozog sa jednoducho chráni pred nebezpečenstvom.