Keď bude Google robiť na konci roka robiť svoju tradičnú analýzu aké slová najviac hýbali internetom, tento rok nám do toho náhle vpadlo – rúško.

O týchto handričkách na tvári sa prieme dlhé mesiace a nekonečným debatám sa nedá ujsť. Tak to trochu zdupľujme dôvodmi, prečo sa oplatí rúško nosiť aj keď sa svetom práve nepreháňa kvapôčková pandémia :).

  • Sú aj iné choroby. Áno, korona nie je jediná – vlastne ich veľmi veľa. Až sa nám ťažko spomína aj tá nešťastná a donekonečna tiež prepieraná chrípka. Ak ste chorí, nemáte síce Covid, ale niečo iné, nie je hanba chrániť ostatných tak, že nekašlete bacily do desaťmetrovej diaľky.
  • Chránite si aj pľúca. U nás musela byť v marci veľká kampaň, že rúška nie sú hanba. V preplnených ázijských metropolách sú už dávno normou – v Tokiu alebo v Pekingu cez smog nevidíte do ďaleka a máte väčšiu šancu umrieť na zlyhanie pľúc ako na infarkt.
  • Pri robote. Ak robíte špinavú – alebo zapáchajúcu prácu – tak sa vám rúško zíde. Na stavbe, pri práci s chemikáliami, pri produktoch, ktoré ponúka internetová drogéria alebo v prašnom prostredí. Veď to poznáte. S rúškom môžete zachraňovať svoje drobné podnikanie – ostatní vidia, že ste zodpovední a myslíte aj na druhých.
  • Masky sú tradičnou pomôckou pri zábave. Na festivaloch, pri kultúrnych vystúpeniach alebo blbnutí pubertiakov.
  • Pri čistení domácnosti. Ak neporiadok a špina prekročia určitú úroveň, musíte sa do toho oprieť ručne – a domácnosť potrebuje ochranné pomôcky, vždy sa vám zídu. Rúško je praktické a navyše vás doma aj tak nikto nevidí.
  • Prekáža vám zápach. Nechceme tu vymenovávať smradľavé situácie – v živote je ich dosť. A látka na nose pri zápachu funguje výborne.
  • Pracujete ako zdravotník. Najtradičnejšie zamestnanie s rúškami sú zdravotníci (nielen chirurgovia skláňajúci sa nad pacientom so skalpelom v ruke). Zdravotnícke rúška na tvár sú tie kvalitejšie, pretože sa používajú v sterlinom prostredí. Ale nielen zdravotníci si pomáhali rúškami pred koronou – napríklad aj ošetrovatelia pri citlivých a krehkých dôchodcoch.
  • Postoj. S maskou na tvári dávate okoliu na vedomie, že chcete dodržiavať odstup, že beriete veci seriózne a že ste ochotní obetovať drobné pohodlie.

Áno, rúška neprišli s koronou a ani s ňou nezmiznú – len sa viac stanú našou dennou súčasťou a nietorí ľudia ich budú nosiť, pretože aj Európa sa mení.