Rúško na tvári chráni nielen pred vírusmi

Rúško na tvár

Keď bude Google robiť na konci roka robiť svoju tradičnú analýzu aké slová najviac hýbali internetom, tento rok nám do toho náhle vpadlo – rúško.

O týchto handričkách na tvári sa prieme dlhé mesiace a nekonečným debatám sa nedá ujsť. Tak to trochu zdupľujme dôvodmi, prečo sa oplatí rúško nosiť aj keď sa svetom práve nepreháňa kvapôčková pandémia :).

  • Sú aj iné choroby. Áno, korona nie je jediná – vlastne ich veľmi veľa. Až sa nám ťažko spomína aj tá nešťastná a donekonečna tiež prepieraná chrípka. Ak ste chorí, nemáte síce Covid, ale niečo iné, nie je hanba chrániť ostatných tak, že nekašlete bacily do desaťmetrovej diaľky.
  • Chránite si aj pľúca. U nás musela byť v marci veľká kampaň, že rúška nie sú hanba. V preplnených ázijských metropolách sú už dávno normou – v Tokiu alebo v Pekingu cez smog nevidíte do ďaleka a máte väčšiu šancu umrieť na zlyhanie pľúc ako na infarkt.
  • Pri robote. Ak robíte špinavú – alebo zapáchajúcu prácu – tak sa vám rúško zíde. Na stavbe, pri práci s chemikáliami, pri produktoch, ktoré ponúka internetová drogéria alebo v prašnom prostredí. Veď to poznáte. S rúškom môžete zachraňovať svoje drobné podnikanie – ostatní vidia, že ste zodpovední a myslíte aj na druhých.
  • Masky sú tradičnou pomôckou pri zábave. Na festivaloch, pri kultúrnych vystúpeniach alebo blbnutí pubertiakov.
  • Pri čistení domácnosti. Ak neporiadok a špina prekročia určitú úroveň, musíte sa do toho oprieť ručne – a domácnosť potrebuje ochranné pomôcky, vždy sa vám zídu. Rúško je praktické a navyše vás doma aj tak nikto nevidí.
  • Prekáža vám zápach. Nechceme tu vymenovávať smradľavé situácie – v živote je ich dosť. A látka na nose pri zápachu funguje výborne.
  • Pracujete ako zdravotník. Najtradičnejšie zamestnanie s rúškami sú zdravotníci (nielen chirurgovia skláňajúci sa nad pacientom so skalpelom v ruke). Zdravotnícke rúška na tvár sú tie kvalitejšie, pretože sa používajú v sterlinom prostredí. Ale nielen zdravotníci si pomáhali rúškami pred koronou – napríklad aj ošetrovatelia pri citlivých a krehkých dôchodcoch.
  • Postoj. S maskou na tvári dávate okoliu na vedomie, že chcete dodržiavať odstup, že beriete veci seriózne a že ste ochotní obetovať drobné pohodlie.

Áno, rúška neprišli s koronou a ani s ňou nezmiznú – len sa viac stanú našou dennou súčasťou a nietorí ľudia ich budú nosiť, pretože aj Európa sa mení.

O autorovi Pozrieť všetko

admin