S laserom k lepšiemu zraku a kvalitnejšiemu životu

Oči pohľad

Už vyše dekádu máme na Slovensku kliniku, ktorá rieši problémy s krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou pomocou femtosekundového laseru. Laserová operácia oči je moderná a presná metóda, ktorou sa dajú vyriešiť časté oftamologické problémy pacientov. Preže zlý zrak môže byť v živote celkom vážny hendikep.

Samozrejme, pacienti s okuliarmi alebo kontaktnými šoškovkami sa väčšinou túžia zbaviť týchto pomôcok. Okuliare sú často obmedzujúce pri športe, práci, šoférovaní, rozmazávajú sa, lámu sa, treba ich čistiť… A niekedy nie sú vhodé pri presnej korekcii zraku. Náklady na laserovú operáciu v dlhodobom horizonte pokryjú všetky tie rozbité okuliare, ktoré sa vám rokmi hromadia v šuplíku (ceny kliknike neozvizia.sk začínajú na 550 eurách za jedno oko). Kontaktné šošovky zase môžu spôsobiť vysušenie rohovky, blokovanie kyslíka v cievach a zriedkavo aj iné problémy.

Laserové operácie v 21. storočí veľmi pokročili, sú bezbolestné, netrvajú ani polhodinu a naraz vám môžu operovať obe oči. S týmto medicínskym odborom má ľudstvo už 25 rokov skúsenosti (prvá excimer operácia prebehla v Nemecku ešte v roku 1987), takže máme dostatok vedeckých dát o tom, v akom stave sú oči pacientov desaťročia po zákroku. V ideálnom prípade je výsledok jednorazovej operácie trvalý – na celý život. Ako inak, záleží na konkrétnom prípade.

Vďaka špeciálnym kvapkám nie je nutná ani celková anestézia. Po operácii môžete ísť rovno domov – najlepšie s doprovodom, pretože osamote by to mohlo byť náročné. Doma si oddýchnete a už na druhý deň môžete začať pozerať na svet novými očami. Často nepotrebuje ani zvláštne voľno v zamestnaní. Ľudia, ktorí nevideli nápisy v diaľke, videli rozmazano a podobne a celý život si mysleli, že je to normálne, sú často prekvapení až šokovaní ako ostro a detailne po operácii vidia. Podľa rozsahu zákroku vám povedia, po koľkých dňoch môžete začať športovať alebo sa kúpať.

Samozrejme, až také jednoduché to nie je – vyšetrenia pred operáciou treba absolovať skôr a určite nie v ten istý deň ako prebehne samotná operácia (nie každý pacient je totiž vhodný prípad). Ak sú vaše problémy väčšieho rozsahu, napríklad máte dioptrie väčie ako číslo 10, môže byť pre vás lepší iný zákrok ako laser. Niektoré údaje hovoria, že až 98% užívateľov okuliarov môže byť vhodným adeptom na laserový zákrok – treba sa prihlásiť na kliniku telefonicky alebo cez formulár na webe a zistiť to, je to lepšie ako trpieť a neskúsiť zlepšiť svoje podmienky.

Ak sa obávate rizík, určite sa pýtajte svojho lekára. Dobrý chirurg nie je len skúsený a zručný, ale aj vie odkomunikovať s pacientom jeho obavy a informovať ľudí o možných rizikách. Pred operáciu je dôležité, aby ste prišli oddýchnutí, bez nádchy a iných drobných chôrob (trebárs aj oparu), nemali by ste byť nalíčení a nakrémovaní a je dobré, ak máte zo sebou kvalitné slnečné okuliare. Pripravte sa na to, že vás sestrička „rozkvapká“ proti bolesti, znecitlivie vaše oko.

Laserové operácie excimer sprevádza mnoho mýtov, napríklad, že laser môže popáliť vaše okolo alebo pokožku, ktoré nie sú pravda. V zahraničí sa veľa celebrít priznalo k laserovej korekcii zraku – je to aktuálne veľmi pohodlné riešenie.

Zdroj informácií: https://www.neovizia.sk/

O autorovi Pozrieť všetko

admin