Slnečné údolie: Nové Windows 11 budú vyzerať krajšie

Windows 11

Plné nádherných detailov! Nové osviežujúce animácie, ktoré vyčaria úsmev na tvári užívateľa… Takto podobne opisuje nový ohlásený operačný systém Windows 11 magazín Verge. Vskutku, zdá sa, že vzhľad bude hrať po novom veľkú rolu. Čo pre nadšencov technológií nie je až taká skvelá správa – zoznam zmien sa zdá byť kozmetický, respektíve niektorí ľudia sa čudujú, prečo jednoducho nevyjde Windows 11 ako nová aktualizácia Windows 10. Ak sa zaujímate o to čo a ako funguje, zrejme pre vás informácia, že tapety vytvorilo štúdio Six N Five, nie je až taká zaujímavá.

Windows 11 v beta verzii je po splnení niekoľkých kritérii možné testovať aj vy (Windows Preview Program) – nový OS má vyjsť do konca roka 2021. Myšlienka, že Windows 10 sú posledným systémom, ktorý sa bude už len aktualizovať – bola rozmetaná. Hardvérové požiadavky budú rovnako ako u 10: napríklad 4GB RAM alebo 1 GHz procesor. Jedna zmena tu je, procesor budete musieť mať 64-bitový, čiže éra 32-bitov definitívne skončí.

Na notebookoch vraj bude treba mať inštalovanú HD kameru – inak možno Windows nepôjdu (táto informácia je dosť kontroverzná, nie je jasné, prečo by nemal ísť celý laptop kvôli tomu ak služba Windows Hello nedokáže rozpoznať vašu tvár).

Najviac zmien sa asi dočkáme v spomínanom vzhľade v interface, nový UX má ponúknúť lepšiu užívateľskú skúsenosť. Žiarivejšie farby, oblejšie rohy, priehľadnejšie okná a ikony, čistejšie widgety – a k tomu tlačítko Štart a ikony na lište orientované na stred. Ak ste desaťročia používali Štart vľavo, možno vás nové tlačítko znervózni a hneď pôjdete do nastavení posunúť si ho naspäť. To, čo sa zo Štartuje vyrolluje má byť dosť prerobené a o dosť viac prispôsobiteľné ako dnes. Mimochodom, dosť sa všetko podobá na systém Apple.

Nové ovládanie majú oceniť najmä majitelia tabletov Surface (čo pamätníkom Windows 8 môže znieť hrozivo – aj vtedy chcel Microsoft zlúčiť vzhľad PC, telefónového a tabletového dizajnu, ale dlaždice sa veľmi neosvedčili).

Veľmi dobrá správa – ak vlastníte Windows 10, číslo 11 dostanete zdarma. Dokonca to bude možné aj pri starších systémoch, len to môže byť dosť komplikované. Funkčnosť aplikácií by mala byť rovnaká – ak máte nejaké obľúbené appky na Win 10, všetky by mali ísť aj na 11 – teoreticky. Microsoft sľubuje rýchlejší boot a efektívnejšiu prácu systémových aplikácií. Microsfot údajne prerába svoj Windows Store a ak ste nezávislý vývojár, mali by ste mať viac príležitostí privyrobiť si.

Lepší prieskumní, lepšia práca s baterkou laptoptu, čínske GIFy, ľahšia obnova zmazaných súborov – sledujte Windows Blog a budete múdrejší.

O autorovi Pozrieť všetko

admin