Sonda na Marse zaznamenala „zemetrasenie“

Marsotrasenie

Pred niekoľkými týždňami, presnejšie 6. apríla zaznamenala sonda InSight Lander na Marse prvé otrasy, ktoré by mohli byť zemetrasením – alebo skôr marsotrasením.

Dve sady seismometrických senzorov zaznamenali nezvyčajné ruchy, akési vytie, reptania či náznak dunenia. Ťažko sa to dá opísať slovami, hoci výskumníci seismometrické údaje preložili do akéhosi audio záznamu (na obrázku). Objav potvrdila francúzska vesmírna agentúra CNES. Zvukový záznam nerekonštruuje udalosť v reálnom čase, pretože ľudské ucho by nič nepočulo. Začiatok záznamu je zvuk vetra na Marse.

 

Ale aj tak by mohlo ísť o dôkaz, že Mars je seismologicky aktívny. Mars by podľa predpokladov nemal mať veľké zemtrasenia ako naša planéta (ktoré sú spôsobované najmä pohybom tektonických dosiek), ale mal by mať rôzne poruchy a pukliny vďaka ochladzovaniu planéty a silným vetrom. Zaznamenaný otras by na Zemi nebol vôbec spomenutý, šlo o naozaj malú udalosť. Avšak povrch Marsu je tak tichý, že za pozornosť to určite stojí.

V nasledujúcich troch dňoch sonda zaznamenala ďalšie tri otrasy, u tých sa však nepotvrdilo, že ide o „marsotrasenie“, mohlo ísť aj o vietor alebo dopad meteoritu. O seizmickej aktivite na Marse už podala správy americká misia Viking, tam však prístroje boli umiestnené vyššie nad povrchom planéty, takže sa údaje považujú za nespoľahlivé.

O autorovi Pozrieť všetko

admin