Sonda našla na Marse kvapalnú vodu. Dokonca celé jazero

Voda na Marse

Voda na Marse

Že má Mars ľadové čiapočky na póloch sme už vedeli. Včera vedci oznámili, že na južnom póle, pod pevným ľadovcom môže byť voda v kvapalnom skupenstve.

Za objav vďačíme sonde European Mars Express a jej radarovému detektoru s názvom MARSIS. Objav prišiel až teraz, pretože v minulosti sa rôzni výskumníci snažili nájsť vodu najmä na povrchu planéty (kde sa však podľa všetkého nemôže nachádzať). Celý nález je založený na zbieraní dát z radarových signálov zo spomínaného radaru, ktorý vyvinula Talianska vesmírna agentúra a časťou technológie prispelo pasadenské laboratórium NASA.

Jazero tekutej vody má byť asi 1,5 kilometra pod povrchom, na súhrne radarových snímkov sa javí ako „svetlá plocha“. Nuž a voda, ako vieme – je jednou z hlavných podmienok pre život, tak ako ho poznáme. Objav sa ale musí oficiálne potvrdiť – inými výskumami a použitím iných nástrojov. Jedna z nových technológií dorazí na Mars ešte tento rok, pôjde o nemecké zariadenie, ktorého primárnou úlohou je skúmať unikanie tepla z povrchu planéty, ale môže hľadať aj dôkazy o prítomnosti vody.

Hľadanie vody je prioritou výskumu na Marse. V slnečnej sústave sa nachádzajú aj iné telesá s oceánmi vody – napríklad Jupiterov mesiac Európa alebo Saturnov mesiac Enceladus.

Obrázok a správa: NASA

O autorovi Pozrieť všetko

admin