Tipy pre fotolovcov: Ako získať pekné snímky a nevyplašiť zver

Líška fotopasca

Stopovanie zveri je zábavné – a môžete to robiť 24 hodín denne 7 dní v týždni bez toho, aby ste stresovali zver, alebo ju nebodaj vytláčali z jej teritória.

Fotopasce, samozrejme, môžu slúžiť aj na vašom pozemku ako poistka proti zlodejom – ale v divočine je s nimi ozajstná zábava. Možno vám pomôže pár nápadov ako s fotopascami (stopovacími kamerami) narábať:

  1. Ako umiestniť kameru? Mimo turistických chodníkov a miest, kde sa pohybujú ľudia, najlepšie niekde kde v blate vidíte odtlačky rôznych kopýt a tláp (zver má obľúbenejšie miesta, svoje napájadlá a pod.) – nezdržujte sa tam ale dlhšie než je nevyhnutné.
  2. Výška umiestnenia nie je až tak dôležitá ako uhol a šírka záberu. Hlavne by slnko malo byť väčšinu dňa zozadu kamery, aby svietilo na skúmané územie a nikdy nie do objektívu kamery. Výška mení scenériu, ale je to skôr umelecký záber – ten môže urobiť dobre aj kamera na pni stromu takmer dole alebo aj tá, čo je veľmi vysoko. Na Slovensku je možno dobré dať ju vysoko kvôli tomu, že by si ju mohol ľahko niekto privlastniť. Dôležitejší je skôr dosah – kamera by nemala byť príliš ďaleko, napr. 18 mm ohnisko fotoaparátu urobí peknú fotku zveri z 3 metrov, ale 30 metrov je už príliš ďaleko. Netrvajte príliš na megapixloch, skôr kameru namierte tak, aby naozaj pokrývala výstižné miesto a nemali ste len fotky s odstrihnutými kusmi hláv.
  3. Čistá scéna. Miesto snímania by malo byť zbavené rôznych elementov, konárov a objektov, ktoré by kazili záber.
  4. Priplaťe si. Za kvalitnú nočnú optiku, za pripojenie na wifi alebo k mobilnému operátorovi, za veľkú SD kartu.
  5. Poznajte zákony a pravidlá. Ide vám o poučenie, mali by ste vedieť ako sa vo voľnej prírode (v lese) správať. Musíte brať do úvahy, že pozemok nie je váš, pravdepodobne ide o poľovný revír, a zver má svoje zvyky v rôznych ročných obdobiach. Ak chcete zver lákať na návnadu, radšej sa poraďte s miestnym horárom, ktorý zver prikrmuje.
  6. Ako vybrať kameru? Kvalita obrazu je až na treťom (alebo štvrom mieste). Na prvom je sila batérie a kapacita pamätovej karty. Potom možno cena a obraz je až na štvrtom mieste. Hlavne sa nenechajte frustrovať škaredými rozmazanými zábermi – reklamy na fotopasce zvyčajne používajú tie najkrajšie snímky, ale tie treba loviť pomerne dlho. Fotopasca za 100 eur nemôže mať tak kvalitný obraz ako zrkadlovka za 2000 eur s príslušnými objektívmi. Nenechajte sa odradiť príliš skoro.
  7. Ako často kontrolovať kameru? Určite nie každý deň (ak nemáte drahšiu kameru, s ktorou sa dokážete spojiť cez mobilného operátora). Nadšený začiatočník možno bude mať nutkaniu ísť skontrolovať kameru po pár hodinách – to je veľká chyba, zver totiž spoľahlivo odplašíte – a ona dokáže vašu prítomnosť vycítiť aj z pachov, ktoré po sebe zanechávate.
  8. Pozor na citlivosť v nastavení. V kolónke Settings alebo Options zvyčajne nájdete frekvenciu snímok. Jedna fotka za 3 sekundy je veľmi odvážne nastavenie – ak má fotka 2 MB, za jednu hodinu budete mať 40 MB dát. Za hodinu skoro Gigabajt…za niekoľko dní toho už bude príliš veľa nielen na skladovanie, ale aj na prehľadávanie. Aj senzor pohybu na kamere by sa mal dať nastaviť – na maximálnej citlivosti ho bude spúštať doslova všetko, napríklad pohyb buriny vo vetre alebo letiaci list. Takže aj tu s citom.

Fotopoľovník má na rozdiel od fotografa prírody výhodu – nepotrebuje na svoj koníček veľa času a sem-tam sa mu pritrafí príležitosť na scénu, na ktorú by profi fotograf niekedy čakal roky.

O autorovi Pozrieť všetko

admin