Toroidné transfomátory sú malé a tiché. A preto aj efektívne

Transformátor

Bez transformátorov by sme si nevedeli predstaviť život – prakticky každý spotrebič našej dennej potreby potrebuje znížiť napätie z jednotnej elektrickej siete pre svoje jemné obvody (a niekedy aj zvýšiť). Takže sa bez nich nezaobíde žiadny výrobca elektrotechniky. Toroidné transfomátory tvoria dôležitý článok na konštrukčných plánoch – a my si povieme aké sú ich hlavné prednosti.

Vysoká účinnosť. Toroidné transformátory nevyžadujú zvláštnu izoláciu. Vďaka svojmu tvaru sú ideálne pre magnetické pole a prevod energie medzi obvodmi – preto dosahujú účinnosť až 90 percent, kým konvenčné transformátory vykazujú straty niekedy až 40 až 50 percent energie. A tým pádom uniká aj menej tepla a toroidy sú preto chladnejšie. Čo je ďalšie veľké plus – v konštrukcii nepotrebujete ventilátory alebo iné chladiace prvky (alebo aspoň prázdny priestor pre chladenie vzduchom).

Malé rozmery. Nízky profil a efektívny prstencovitý tvar (vinutie je po celom kruhu jadra) robia z toroidného transfomátora lákavú súčiastku pre konštuktérov, pretože ho môžu používať pri kompaktných prístrojoch a všade tam, kde je nedostatok miesta. Zároveň to znamená flexibilitu – priemer a výška prstencov sa dá pri výrobe ľahko upravovať alebo je možné vytvoriť rôznorodú ponuku pre priemysel. Vo všeobecnosti sú toroidné transformátory ľahšie a nevyžadujú toľko vstupných surovín pri výrobe.

Ľahká montáž. S veľkosťou a tvarom súvisí aj jednoduchosť inštalácie – čo opäť ocení finálna výroba. Aj preto sú toroidné transformátory tak veľmi obľúbené napríklad v automobilovom priemysle alebo v lampách. Pri montáži sa vyžaduje len jedna stredová skrutka, kým pri iných typoch tranformátora potrebujeme až štyri skrutky. To značne uľahčuje aj opravy a údržbu. Toroidné transformátory sa dajú ľahko vložiť do plastových alebo kovových krytov, zaliať s mosadznými vložkami alebo montovať pomocou beztlakových montážných dosiek.

Nížšia hlučnosť. U konvenčeného transfomátora vznikajú mechanické vibrácie cievok – a tým pádom ich prevádzka nie je tichá. Šum sa zvyšuje, keď sa materiál časom opotrebúva a uvoľnujú sa napríklad železné zrná. Prstencovitá konštrukcia toroidu však prirodzene tlmí akustické ruchy. Vinutia na jadre sú napevno, bez vzdušných medzierok, takže nevibrujú. V toroidnom transformátre nenájdete klasickú cievku okolo jadra v puzdre, pretože cievkami sú v tomto prípade drôty navinuté na jadro. Samozrejme, drôty sa môžu dotýkať a môžu byť navrstvené na seba.

Malé magnetické pole. Oproti iným typom transformátorov majú tie toroidné asi 10 percentný rádius magnetické poľa. To je veľmi výhodné, pretože to dramaticky znižuje potrebu tienenia inými súčiastkami, a zároveń je možné v blízkosti toroidu montovať inú citlivú elektrotechniku. To robí toroidné transformátory vhodné napríkad pre medicínsku techniku alebo zosilovače nízkej úrovne.

V skratke, vďaka svojemu úspornému tvaru a jednoduchej konštrukcii sú toroidné transfomátory ekonomické – šetria energiu, peniaze aj prvotné suroviny na výrobu.

O autorovi Pozrieť všetko

admin