Reflex je mimovoľný pohyba naše telo je schopné vykonávať tie najpokročilejšie pohyby súmerne a za aktivácie celého kostrového svalstva. Nie všetci však majú šťastie na zdravie.
V Nemecku liečil profesor českého pôvodu Václav Vojta deti s obrnou. Ako neurológ a vedec vyvinul vlastný princíp liečby detí s vážnymi poruchami nervového aparátu, ktoré sa zvyčajne prejavujú zhoršeným pohybom (okrem iného).
Princíp doktora Vojtu vychádza z toho, že každé telo má geneticky vrodené vzory pohybov. Novorodenec sa získava schopnosť časom koordinovať svoje pohyby pretože to má dané. Zdravé dieťa sa učí koordinovaným pohybom jednoducho životom, deti so zdravotnými problémami podstupujú špeciálne cviky. Rehabilitácia pomáha deťom, čo majú problémy s dýchaním či žuvaním, deťom s poškodeným mozgom, plochými nohami, torticolisom, predčasne narodené deti, nemotorné deti a ako sme už spomenuli – deti s detskou obrnou. Vojtova metóda sa používa aj u nás. Špecialisti môžu vášmu bábätu urobiť vývojovú prognózu, skontrolovať novorodenca či nemá napríklad skryté neurologické ťažkosti.
Samozrejme, Vojtova metóda pomáha deťom v rôznom veku, aj tíndedžerom, a veľmi užitočná je pre športujúce deti, tanečníkov, alebo deti zotavujúce sa po ťažkých úrazoch. Neurologická pomoc sa vám zíde aj pri migréne, mŕtvici, problémoch s kĺbmi alebo pri niekoľkých chronických syndrómoch.
Vojtova metóda pozná 10 rôznych zón, ktoré sú k dispozícii na stimuláciu motorických vzorcov reflexnej lokomócie (lokomócia – zjednošene povedané pohyb). Ľahký tlak na určitú stimulačnú zónu (svaly alebo kosti) a odpor voči aktuálnemu pohybu spúšťa nedobrovoľnú motorickú reakciu pacienta a vykonávanie určitých pohybových vzorov. Rehabilitační asistenti pracujú s deťmi v leže, pri plazení, bočnom ležadní a podobne. Ak sa stimulácia vykonáva opakovane, mozog sa naučí motorický vzor a jednotlivec ho môže vykonať vlastnou vôľou.
Úspech Vojtovej metódy je podložený štatistikami – a cvičenia sú dobré pre všetky deti.