Možno najúžasnejšiu cestu v histórii dosiahli dva stroje vytvorené ľudskými rukami. A ich cesta nekončí. Presný okraj sústavy, samozrejme, nevieme určiť. Sledujeme ho už dlhšie. Už pred rokom si vedci v NASA všimli zaujímavé a obrovské magnetické bubliny na okraji sústavy, o ktorých podal správu Voyager 1 a z ktorých sa súdi, že vesmír „tam vonku“ je iný ako náš.
Voyager 2 mal inú cestu ako jeho brat- už dva roky po svojom štarte minul Jupiter a vydal sa na výskumný výlet okolo Neptúnu (ku ktorému mu to trvalo ďaľších desať rokov) – a tiež ďalej von zo solárneho systému. Šialenú myšlienku technicky uviedli do praxe inžinieri z Jet Propulsion Lab. Ich deti na oplátku poslali späť domov 67 tisíc fotografií, ktoré zmenili náš náhľad na veľa vecí vo vesmíre.
Britské noviny The Guardian popisujú počiatky veľkej misie na pozadí hudby v roku 1977 – keď zomrel Elvis a začala éra Sex Pistols. Vedci totiž sondy vybavili ľudskou hudbou – i keď, pravda, ešte nebolo modernejších záznamových nosičov ako tých z vinylu. Ich výdrž predlžujú komponenty zo zlata. Šanca, že by si nejaká inteligentná entita vypočula domorodú hudbu pôvodných Austrálčanov, Bacha, Beethovena alebo Chucka Berryho je maličká až mizivá. Nádej ale neumiera.
Okolo „playlistu“ snáď najdrahšieho albumu na svete, ktorý vyšiel v náklade dva kusy, sa vraj v NASA viedli dlhé a ostré debaty. Hudbu doplnili vedci piktogramami, o ktorých dúfali, že sa z nich dajú inou inteligenciou najlepšie rozšifrovať dejiny ľudstva.