Mnohí etickí spotrebitelia ospravedlňujú svoje nákupy kožených výrobkov tým, že kožaje v podstate len vedľajším produktom mäsového priemyslu. Pravda však nie je tak jednoduchá.
1. Kvôli zvieratám
Každoročne sa pre kožu zabíja až 1 miliarda zvierat. Kravy, ošípané, kozy alebo dokonca aj psy a mačky: postihované sú mnohé druhy. Čína je najväčším vývozcom kože z mačiek a psov. Výrobky sa predávajú bez špecifikácie pôvodu kože a spotrebitelia produkt kúpia bez toho, aby vedeli pravdu.
2. Kvôli životnému prostrediu
Farmárstvo je zodpovedné za 18% celkových emisií skleníkových plynov – viac ako odvetvie dopravy. Je taktiež spájané s odlesňovaním: organizácia Greenpeace uskutočnila v roku 2009 trojročné štúdium, podľa ktorého je chov hovädzieho dobytka zodpovedný za 80% odlesňovania v Brazílskych lesoch. Chov zvierat vyžaduje aj veľké množstvo vodných zdrojov a znečisťuje pôdy.
3. Kvôli zamestnancom
Na opracovanie kože je nutné použiť veľké množstvo chemických produktov, ktoré sú toxické a vysoko škodlivé pre pracovníkov. V rozvojových krajinách mnoho tovární neposkytuje pracovníkom žiadnu ochranu. Nedodržiavajú sa tam základné hygienická pravidlá a priemerná dĺžka života zamestnancov nepresiahne 50 rokov.
Alternatívy, v ktorých zažiarite
Zabudnite na kožené výrobky, siahnite po iných udržateľných materiálov. Dedoles, e-shop, ktorému na zdraví našej planéty záleží, vám ponúka hneď niekoľko alternatív. Dámske kabelky vyrobené z druhotných materiálov a PET fliaš s originálnymi dizajnami, v ktorých zaiste v dave zažiarite. Kabelky sú navyše pohodlné, môžete ich nosiť na nákupy, do školy či na rôzne spoločenské podujatia. Univerzálne konopné tenisky, ktoré sú vyrobené z vegánskych materiálov, doladíte k akémukoľvek outfitu. Siahnuť môžete aj po originálnej dámskej peňaženke, ktorá vás zaiste nesklame.