Posledný Windows, 10-tka vyšiel v lete roku 2015 s nemalým cieľom – do troch rokov sa stať dominantným operačným systémom (na PC, mobilných platformách, konzoliach a pod.). Nevyšlo to.
Najkomplexnejšia platforma všetkých čias sa nekonala a Microsoftu sa z rúk vyšmykol aj najlukratívnejší mobilný trh. Desiatka sa nestala Windows One (vývojári žartovali, že jednak sa v Microsofte veľa produktov už volalo One a že Windows 1.0 tiež existoval kedysi. Deviatku jednoducho preskočili.). Skrátka a dobre, o nadvládu bojuje redmondský gigant už iba na sofistikovanej platforme stolných PC – a až po 1400 dňoch od vydania ich systému môžu microsofťáci vyhlásiť, že Windows 10 je už na každom druhom PC.
Dáta k tomuto článku nájdete na netmarketshare.com. Ak si pozriete august minulého roka, tak bola desiatka iba na 40% počítačov. V auguste 2019 sa prvýkrát číslo prehuplo nad 50%. Zaujímavé je, že Windows 7 má stále svojich 30% – skrátka, je veľmi obľúbený, viac ako nová osmička, ktorú si každý zapamätal len kvôli dlaždiciam a chýbajúcemu tlačítku Štart. Mimochodom, tieto veci neboli žiadne maličkosti – a firma zvyknutá na monopolné postavenie pocítila hnev užívateľov. Aj preto je číslo 10 pre spoločnosť také dôležité – ako písal už v dobe vydania systému časopis Time.
Nový Windows sa však neuchádzal len o užívateľskú priazeň, ale aj o pozornosť vývojárov aplikácií, ktorí sa húfne nahrnuli do obchodov s logami Google a Apple a Microsoft naraz začal zaostávať. Pretože užívatelia chcú hlavne dobré aplikácie, bez nich žiadny operačný systém nemá zmysel. A Microsoft lepí svoj systém na 275 miliónov predávaných počítačov každý rok. Starý Windows 7 by najradšej vypol, akokoľvek dobrý produkt to je, lenže sa to nedá.
Trh so zariadeniami môže byť tvrdohlavý. Určite by sme našli aj pracovné miesta s prastarými XP-čkami, alebo dokonca staršími, dávno nepodporovanými verziami OS. Vývojári potrebujú, aby ľudia kupovali stále to najnovšie, ale zákazníci sa zanovito držia starých vecí (a majú na to veľa dôvodov). Preto je nový míľnik pre Microsoft úspech – jednoducho už nie je na trhu sám.
A niekedy už ani jeho technológie nestačia na obyčajné veci (viď. fakt, že prehliadač Edge, podobne ako Firefox, fungujú na základe googlackého open-source projektu Chromium). Microsoft odpisuje aj od Linuxe, pri tvorbe svojich IoT systémov, to je však pre väčšinu užívateľov už nedôležitá informácia.
Nuž a prečo by užívatelia mali updatnúť na desiatky? Väčšinou stačia tri slová – rýchlosť, bezpečnosť, Edge. Ten zvyšok sú menej dôležité veci (viď. napr. tento zoznam).