Zakladáte spoločnosť? Nezabudnite na ochrannú známku!

Nový office a ochranná známka

Cieľom každej spoločnosti je zviditeľniť sa – mať svoju tvár, vyniknúť produktmi alebo službami a odlíšiť sa od konkurencie. Nie je ľahké vytvoriť sofistikovanú spoločnosť, ktorá funguje vo všetkých smeroch. Čo však môže byť jednoduché, je, že vám nápad ukradnú. Preto buďte pred založením spoločnosti obozretní a chráňte svoj názov, logo alebo dokonca ochrannú známku svojich výrobkov a služieb. Len tak si môžete byť istí, že o svoju spoločnosť neprídete.

Čo je ochranná známka a ako ju chrániť?

Ochranná známka je právny nástroj, ktorý zaručuje, že nikto iný nemôže legálne prevziať vaše logo, slogan, džingel, výrobok, službu alebo dokonca farbu či tvar vašej značky. Zabezpečíte si tak svoj duchovný majetok nielen na národnej úrovni, ale môžete si vybrať aj európsku alebo medzinárodnú platnosť. O ochrannú známku môžete požiadať ako právnická alebo fyzická osoba na Úrade priemyselného vlastníctva, kde vám po vyplnení rôznych formulárov, predložení dokumentov, správnom výbere jednej zo 45 tried, absolvovaní schvaľovacieho procesu a zaplatení všetkých poplatkov bude ochranná známka pridelená na obdobie 10 rokov.

Môžete však použiť aj oveľa jednoduchšiu formu, a to s pomocou špecializovaných spoločností. Napríklad portál Patentoid sa postará o celý proces od A po Z, a to úplne online bez akejkoľvek osobnej návštevy – stačí vyplniť formulár žiadosti online, odoslať splnomocnenie a zaplatiť objednávku. Potom už len počkáte, kým sa vykoná vyhľadávanie, vytvorí a schváli žiadosť, a keď Úrad priemyselného vlastníctva známku schváli, môžete ju hrdo používať. Proces schvaľovania úradmi môže trvať šesť mesiacov, ale odo dňa podania správne vyplnenej žiadosti je vaša ochranná známka platná.

Aké sú náklady na ochrannú známku?

Ak uvažujete o ochrannej známke svojej firmy, určite vás bude zaujímať cena ochrannej známky. Závisí to od toho, kde chcete ochrannú známku zaregistrovať. Hoci sa cena za národnú registráciu na portáli Patentoid vrátane všetkých služieb môže zdať vysoká, mali by ste však vedieť, že investícia sa vám oplatí. Nedovoľte, aby vám niekto ukradol váš ťažko vybudovaný podnik, a v prípade akýchkoľvek právnych sporov týkajúcich sa vašej značky budete mať vždy navrch.

O autorovi Pozrieť všetko

admin