Záujem o záhradnícke firmy stúpa, sú dostupné a napredujú

Záhrada

Záhrada

Časy, keď mať „záhradníka“ bolo výsadou aristokracie sú dávno preč. Dnes si práce môže dovoliť aj obyčajná rodina – a často sú k tomu dobré dôvody.

Cena údržby navyše klesá pri dlhodobom využívaní služby – a nikto si záhradu nenavrhuje na pár mesiacov. Ďalšia úspora je, že keď sa niekoľko susedov z okolia dokáže dohodnúť na jednej firme, ktorá ich dvory vybaví naraz v jednom balíku. Najímanie externých firiem už v našich obciach a predmestiach vídame tak skoro, že dokonca existuje na trhu aj nedostatok ponuky a občas sa na záhradníkov musí čakať.

Mať záhradku ako z katalógu a k tomu vkusný nízkoenergetický drevodom, nie je nereálny sen, môžete si ju navrhnúť a zrealizovať aj sami, čo ostatne, veľa Slovákov robí odnepamäti. Ak túžite po profesionálnejšej práci, podporenej širšími vedomosťami, vzdelaním z vysokej školy (záhradnícke fakulty ako je napríklad tá v Nitre patria tradične k najlepším školám), máte dosatok prostriedkov, ale nemáte čas – siahnete po profesionáloch.

Asi už viete, že netreba siahať po prvej spoločnosti, ktorá vám skríži cestu, naopak, je dobré venovať sa trochu výskumu a hľadaniu referencií. Nádejnej firme klaďte ako zákazník pred objednávkou tieto (alebo podobné) otázky:

– Ako dlho ste na trhu? Máte skúsenosti s inými domácnosťami, alebo trebárs s prácou pre mestské úrady a podobne?
– Máte techniku a prostriedky aj na komplexnejšie úpravy (napríklad umelé kopčeky, či jazierka)?
– Môžete sa mi venovať dlhšie obdobie, vždy v ten istý dohodnutý čas? Sú vaši pracovníci dosť dôveryhodní, aby sme im zverili kľúče od brány?
– Máte aj študovaných pracovníkov, ktorí sa vyznajú v rastlinstve, pôde, materiáloch, ovocinárstve a podobne? Môžete mi pred realizáciou záhrady poskytnúť prehľadný plán prác?
– Budete odo mňa potrebovať aj niečo iné okrem platby za službu? Bude ma moja realizácia záhrady neskôr stáť viac ako počítame teraz?

Od záhradníckej firmy môžete požadovať aj zopár jednoduchých služieb, veľmi časté je napríklad kosenie trávniku (keď vám oni položili alebo vysadili), starostlivosť o závlahový systém (väčšinou funguje automaticky), strihanie živého plota, čistenie, vyvážanie biologického odpadu… no môžete ich požiadať aj o zložitejšie veci, napríklad výsadbu a starostlivosť o exotickejšie a nezvyčajné kry a podobne.

Ako sme už spomenuli na začiatku, práce sú dostupné a vy si sami vyberiete podľa svojho rozpočtu – čo vám najviac vyhovuje. Môžete si napríklad objednať aj záhradu na kľúč s už vyrastenými rastlinami, je to však zvyčajne už drahšia objednávka. Môžete si vybudovať záhradu v určitom štýle, napríklad anglickom, alebo francúzskom alebo trebárs si vymyslieť záhradu na terase či streche. Dnes už nič nie je nemožné.

O autorovi Pozrieť všetko

admin