Zlato je stabilná hodnota, prežíva krízy

Zlaté zliatky

Od nového roku čakáme problémy s energetikou, zvyšujúce sa ceny tovarov a služieb, rastúci počet likvidity v obehu, roztočienie vzájomnéhi kolesa problémov: jedným slovom infláciu. Najhorší spôsob ako chrániť svoje úspory je hromadiť ich na bankových účtoch. Všetko nasvedčuje tomu, že peniaze budú strácať hodnotu ešte rýchlejšie ako dnes.

Prečo je zlato tradičným pokojným prístavom investorov

  • Zlato je likvidné v ľubovoľnej dobe. Obchoduje sa s ním nepretržite a na rôznych kanáloch. Ceny na burzách sú transparentné a zlato je možné kedykoľvek vymeniť za hotovosť.
  • Nepodlieha inflácii ani devalvácii, fyzicky sa neopotrebúva a takmer nestarne.
  • Investičné mince, tehly (zliatky) a prúty sú oslobodené od DPH. Predajca nemusí odovzdať pätinu príjmu štátu.

Už neplatí, že sa obchoduje s investičným zlatom po kilogramoch alebo unciach – aj obyčajní ľudia sa stávajú investormi a trh sa im prispôsobuje. Razia sa mince s hodnotou, ktorú si môže dovoliť každý, poprípade môžeme investovať do malých zlatých zliatkov, ktoré aj pri nízkej váhe jeden až päť gramov spĺňajú zákonnú kategóriu termínu tehla. Zliatky podľa zákonu majú rýdzosť 995 a viac tisícin, pri minciach je norma tolerantnejšia, no stále ide o vysoko rýdze zlato.

Investičné zlato sa dá zohnať vo veľmi známom obchode zlate-mince.cz, ktorý existuje už skoro dve desaťročia. Veľmi obľúbené sú zliatky od spoločnosti Argor Heraeus, ktoré sú cenovo prijateľné pre typického Slováka. Trvalá hodnota, ktorá je známa už z obdobia pred starovekom. Aj centrálne banky vo svete sa zlatom tradične zásobia, keď bankári nakupujú zlato, ide o neklamný znak toho, že predpokladajú pohyby na finančných trhoch.

Na druhej strane striebro trochu zaostáva – nemá totiž luxus ako zlato, štát ho pri nákupe neoslobodzuje od dane z pridane hodnoty 20 percent.

O autorovi Pozrieť všetko

admin