6 tipov, ako sa nestarať o drevenú podlahu

Drevená podlaha

Drevené podlahy sú trendy a trvácne. Aj napriek tomu ale existujú veci, ktoré by ich mohli poškodiť a viesť k zbytočným dodatočným nákladom. Ak chcete, aby boli vaše drevené podlahy čo najkrajšie a vydržali vám čo najdlhšie, určite by ste sa mali vyhnúť nasledovným veciam.

Nenoste vysoké opätky

Nosenie topánok s vysokým opätkom na podlahe z tvrdého dreva je asi tou najhoršou vecou, ktorú môžete urobiť. Ani neviete ako, a podlahu môžete poškrabať alebo odrieť. To ale nie je všetko. Do podlahy môže preniknúť aj vlhkosť a špina z topánok, čo následne spôsobí ďalšie poškodenia.

Máte domáceho miláčika? Nezabúdajte na jeho pazúry

Psovi ani mačke po podlahe chodiť akiste nezabránite. To nie je možné. Čo však môžete urobiť, je dbať o to, aby podlahy nepoškodili. Preto je dobré, ak im budete pravidelne strihať pazúry.

Podložte nábytok na nožičkách

Samozrejme, kvôli podlahám hneď nemusíte investovať do nového nábytku. Môžete ale ten starý prispôsobiť tak, aby im neškodili. Stačí ak zakúpite niekoľko malých podložiek a umiestnite ich na spodok stoličiek, stolov a nožičiek nábytku. Podložky môžete umiestniť aj pod klasický nábytok. Aspoň si tak uľahčíte jeho prípadné premiestňovanie.

Nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré nie sú určené na drevené podlahy

Je dôležité, aby ste podlahy pravidelne čistili. Vždy ale používajte len prostriedky priamo pre drevené podlahy určené. Nič však nelejte nič priamo na podlahu, pretože ak drevo absorbuje príliš veľa tekutiny, môže sa v dôsledku vlhkosti poškodiť. Radšej naneste malé množstvo prostriedku na mop a podlahy vyutierajte.

Nenechávajte nábytok na rovnakých miestach príliš dlho

Možno sa vám do toho nechce, no v tom prípade asi nebudú drevené podlahy pre vás. Z času na čas totiž musíte dom preorganizovať a nábytok premiestniť. Ak nábytok alebo aj kusové koberce zostanú na rovnakom mieste pridlho, podlaha na miestach zmení farbu. To vám hrozí najmä, ak žijete v dome s veľkým oknami. Stáva sa tak vplyvom slnečného svetla. Čiastočnú ochranu vám môžu poskytnúť žalúzie alebo závesy.

Nepoužívajte ocot

Mnoho ľudí stále verí, že ocot je najlepšou voľbou na čistenie drevených podláh. Ide totiž o univerzálny prostriedok, ktorý sa hodí na čistenie toľkých povrchov. Pri dreve to ale neplatí! Ocot je kyselina,ktorá nepriaznivo ovplyvňuje ochrannú vrstvu na podlahách z tvrdého dreva a spôsobí, že podlaha zmatnie.

Rozhodnite sa pre podlahovú krytinu, ktorú dopasujete do vašej domácnosti. Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu, môžete siahnuť po laminátovej podlahe alebo vinyle, ktoré dokážu drevo dokonale napodobniť.

O autorovi Pozrieť všetko

admin