Agresitiva alebo strach psov súvisia s históriou ich šľachtenia

Agresívne psisko

Vedci skúmali 101 plemien psov a prišli zo zistením, že väčšina ich vlastností súvisí s genetickou výbavou psov, ktorá sa menila priamym ľudským zásahom šľachtením.

Ak napríklad neviete naučiť svojho psa robiť aportovať, chyba môže byť skôr v jeho génoch ako vo vašich tréningových metódach. Štúdiu zverejnila Proceedings of the Royal Society B. Geneticky podobné plemená sa delia aj o podobné znaky ako je už napríklad spomínaná agresivita, ale aj zvedavosť, starosť o človeka a podobne.

Psy a ľudia žijú spolu minimálne 15 tisíc rokov a to že majú psy rôzne vlastnosti či temperament sa všeobecne vie a využíva v mnohých oblastiach. Vedci porovnávali dáta 14 tisícov psov v dvoch podrobných databázach. Výsledky hovoria, že napríklad čivavy alebo jazvečíky nemajú radi cudzincov, alebo že kólie sú dobre trénovateľné. Toto vieme aj z pozorovania, ale tieto tvrdenia vzišli z databázových čísel. Napríklad ale pri strachu sú medzi plemenami psov menšie rozdiely – svoju rolu tu už zohráva prostredie a zvyky.

Zo  štúdie vyplýva, že v minulosti ľudia o určitých vlastnostiach psov dobre vedeli a cielene ich v psích plemenách pestovali. Avšak nie všetko je u psov vrodené a majitelia by mali chápať, že aj v rámci určitého plemena existujú rôzne variácie.

O autorovi Pozrieť všetko

admin