Ako šetriť energiu pri kúrení

Ohrev

Ohrev

Kúrenie a zohrievanie vody môže vo firme predstavovať až 60 percent z celkových nákladov na energie. Čím účinnejší vykurovací systém vlastníte, tým viac môžete vhodnou obsluhou usporiť na nákladoch. Tu je 10 tipov ako môžete ušetriť energiu vo vašom podniku:

1. Zníženie teploty – ak sa to zdá banálne, nie je. Ak na termostate nastavíte o 1°C nižšiu teplotu, ročne môžete ušetriť okolo 8 percent z odvádzanej sumy. Zvážte, či „neprekurujete“ výrobnú halu, logistické centrum a podobne. Možno že pohodlná úroveň je nižšie ako používate. Je to možno aj sila zvyku.
2. Vymeňte staré a neefektívne kotle, boilery a priemyselné ohrievače za modernejšie a úspornejšie prístroje s nižšou nákladovosťou.
3. Nainštalujte ventilátory, ktoré fúkajú teplý vzduch smerom k zemi. V halách s vysokým stropom to môže ušetriť až 20 percent energie.
4. Narábajte správne s ventiláciou – zbytočné vetranie môže predstavovať až 30 percent tepelných strát, väčšinou sa odhaduje, že v komerčných a priemyselných budovách sa plytvá až štvrtinou tepla nevhodným vetraním. A to aj v budovách, ktoré sú architektonicky správne navrhnuté, vhodne lokalizované a majú dostatočne utesnené všetky úniky.
5. Správne nastavenie času je kľúč všetkého- vyplatí sa pohrať sa s timingom na termostate, aby sa nekúrilo zbytočne, aj keď už nikto nepracuje.
6. Nikdy nedovoľte klimatizácii pracovať pod 24°C (v skutočnosti je izbová teplota definová presne na 20tich stupňoch, a áno, aj pred prílišným teplom občas lekári varujú). Klimatizácia vytvára pohodlie, ale je skutočný žrút energie a navyše produkuje emisie.
7. Pri chladiacich prístrojoch rovnako dbajte, aby nepracovali, keď to vyslovene nie je nevyhnutné.
8. Je mýtus, že cez víkend, keď sa nepracuje, by kúrenie malo byť zapnuté na nízky výkon. Samozrejme to spotrebúva energiu, aj keď pomalšie – je výhodnejšie nastaviť na termostate rozkúrenie až vtedy ako sa majú ľudia vrátiť do práce.
9. Rozmyslite si dobre, kde je umiestnený teplomer termostatu, či nie je napríklad pri teplej lampe a je na mieste, ktoré reprezentuje väčšinu vykurovaného priestoru.
10. Na peciach, ktoré používajú filtre, nezabúdajte tieto filtre čistiť alebo vymieňať – môže to stáť 5 percent energie.

 

O autorovi Pozrieť všetko

admin