ALMA poskytuje skvelý obraz

Zrod planét v Súhvezdí býka

Zrod planét v Súhvezdí býka

Zrod planét v ohromujúcej obrazovej kvalite, vraj ide o najlepší obrázok svojho druhu vôbec.

Astronómovia urobili obrazový záznam počas testovania zariadenia ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array’s) s novou technológiou zabezpečujúcou obrovské rozlíšenie. Zariadenie ALMA je spoločným vedeckým projektom partnerov z Európy, Severnej Ameriky, východnej Ázie a Chile.

Revolučný snímok zobrazuje disk planét v okolí „detskej“ hviezdy HL Tau 450 svetelných rokov od Zeme v Súhvezdí Býka (Taurus). Nové funkcie umožňujú predtým nevídanú kvalitu obrazu – je vidno medzery medzi kruhmi, čo naznačuje, že tvorba planét je v plnom prúde.

Je to prekvapujúce zistenie, pretože veľmi malá hviezda HL Tau je „stará“ iba okolo milióna rokov – v okolí takýchto hviezd sa väčšinou nepredpokladá výskyt veľkých planét. Protoplanéty sú zatiaľ zhluk prachu a plynov, ktoré sa časom kondenzujú, zrútia do seba, pričom pohltia množstvo okolitých vesmírnych objektov vrátane komét. S dostatkom hmoty sa ustália vlastnosti planéty.

Obrázok je dielo astronómov a pripomína zatiaľ práce, ktoré boli možné len v počítačových modeloch alebo umeleckých realizáciách. Zariadenie ALMA v budúcnosti môže výrazne pomôcť chápaniu vedcov ako sa vlastne formujú objekty vo vesmíre.

Zdroj: https://public.nrao.edu/

O autorovi Pozrieť všetko

admin